İslam ülkelerinin sosyo-ekonomik yapısındaki değişimler ve gelişmişlik sıralaması
  1. Tez No: 86294
  2. Yazar: ASLI GÜVELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
109 ÖZET Bu araştırmada, İslam Ülkeleri'nin gelişmişlik düzeylerini belirlemek amacı ile, 1980-1995 yılları arasında söz konusu ülkelerin sosyal ve ekonomik yapılarında meydana gelen göreli değişimler incelenmiştir. Bu doğrultuda, ilk olarak, İslam Ülkeleri hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra, soyal ve ekonomik gelişmişliği ölçen göstergeler tanımlanmış ve tüm bu göstergeler ilgili yıllar dahilinde, oluşturulmuş istatistik tabloların yardımı ile İslam Ülkeleri çerçevesinde ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmanın diğer bölümünde ise, çoklu değişkenler üzerine yapılan istatistik araştırmalarında tercih edilen bir yöntem olan Temel Bileşenler Analizi1 kullanılarak, önceki bölümlerde tanımlanmış olan gelişmişlik göstergelerine bağlı olarak seçilmiş değişkenler yardımı ile İslam Ülkeleri 1995 yılı temel alınarak sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerinin belirleyen bir sıraya sokulmuştur.
Özet (Çeviri)
110 ABSTRACT In the aim of showing the developmental level of Islamic Countries, changes of the socio-economic structures of these countries are investigated between the years 1980 and 1995. After giving wide information about these countries, indicators which are measurements of the socio economic changes are defined. Then all off these indicators are searched by one by for the Islamic Countries. In the other side of the research, with the help of developmental indicators by using principal component analysis which is the favourite statistical technique for multiple variable, Islamic Countries set up in order, that showing socio-economic level for the year 1995.