Fon türleri etkinlik araştırması: Veri zarflama analizi ve Malmquıst endeks uygulaması
Fund types effectiveness research: The application of data envelopment analysis and Malmquist index
- Tez No: 862944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN PABUÇCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Borsa yatırım fonların performansının doğru araçlarla ölçülmesi, portföylerin optimize edilmesi ve risklerinin yönetimi açısından önemlidir. Yatırımcılar, fon yatırım araçları üzerinde yapılan performans analizleri sayesinde daha bilinçli ve verimli yatırım kararları alabilmektedir. 1960'lardan bu yana geliştirilen analiz yöntemlerinden biri olan VZA ve Malmquist endeks gibi parametrik olmayan yöntemlerin riski açıklamada daha başarılı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada yıllık bazda aylık dalgalanma özelliğini barındıran fon araçlarının (Fon Türleri Bazında Nakit Akışı) performansını doğru araçla (VZA ve Malmquist endeks) ölçerek literatürdeki bu boşluk giderilmeye çalışılmıştır. Araştırmada güncel olan 2022 yılına ait veri kümesi (3 girdi 5 çıktı, 12 ay) üzerinde çalışılmıştır. Yapılan VZA analizini açıklamak üzere 12 çeşit standart fon türünün 12 ay boyunca aylık performansları Malmquist endeks ile ölçülmüştür. Bu iki analiz sonucunun beraber değerlendirilmesiyle yatırımcıların fon yönetimini daha az risk alarak portföylerini optimize etmelerine yardımcı olacak bir görüş ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada yıl bazındaki güncel veriler ile çalışıldığından 2022 yılı ile sınırlandırılmıştır. Araştırmacılar daha önceki yıllara ait verileri kullanarak yıllık bazda bu çalışmanın tekrarlarını yapabilecekleri gibi, yıllık dalgalanmaları da dikkate alarak daha geniş bir çalışma yapabilirler. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde performans ile ilgili temel kavramlar verildikten sonra performans ölçüm ve modelleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise çoklu girdi ve çoklu çıktı veri setlerini değerlendirmek için kullanılan matematik programlama tabanlı parametrik olmayan bir veri analizi yöntemi olan Veri zarflama analizi (VZA) tanıtılmıştır. VZA ile ilgili literatür verilerek modellerin kuramsal temeller tanıtılmıştır. Analiz bölümünü oluşturan üçüncü bölümde ise veri seti (girdi/çıktı başlıkları) ve analiz programı tanıtılarak VZA ve Malmquist endeks analizi yapılmıştır. Veriler akademik kullanıcılar için tasarlanmış ve ücretsiz olarak erişilebilen EMS (Efficiency Measurement Systems) programı ile hem VZA hem de Malmquist endeks analizi birlikte yapılmıştır. Yapılan bu çift yönlü analizler karşılaştırılarak fon türlerinin periyodik performans değerlendirmeleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç ve önerileri kısmında ise yapılan analizlerin genel bir değerlendirmesi özet halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance measurement of stock investment funds with accurate tools is important for optimizing portfolios and managing risks. Through performance analyses conducted on investment fund instruments, investors are able to make more informed and efficient investment decisions. Non-parametric methods such as DEA and Malmquist index, developed since the 1960s, have been observed to be more successful in explaining risk. In this study, the performance of fund instruments containing monthly fluctuation characteristics (Cash Flow Based on Fund Types) was measured accurately with the correct tools (DEA and Malmquist index) in order to fill this gap in the literature. The study was conducted on the current dataset for the year 2022 (3 input 5 output, 12 months). To explain the DEA analysis, monthly performances of 12 standard fund types over 12 months were measured with the Malmquist index. By evaluating the results of these two analyses together, an attempt was made to present an opinion that would help investors optimize their portfolio management with less risk. Since the study used current year data, it was limited to the year 2022. Researchers can replicate this study annually using data from previous years, and can conduct a broader study taking into account annual fluctuations. The first part of this three-part study provides basic concepts related to performance, followed by the introduction of performance measurement and models. In the second part, Data Envelopment Analysis (DEA), a non-parametric data analysis method based on mathematical programming, was introduced to evaluate multi-input and multi-output data sets. The theoretical foundations of the models were introduced by providing literature related to DEA. The third part, which forms the analysis section, introduces the data set (input/output headings) and the analysis program, and VZA and Malmquist index analyses were performed. The data, designed for academic users and freely accessible through the Efficiency Measurement Systems (EMS) program, enabled both DEA and Malmquist index analyses to be conducted together. These dual analyses were compared to present periodic performance evaluations of fund types. In the conclusion and recommendations section, a summary evaluation of the analyses conducted was provided.