Bruksizmin somatizasyon ve anksiyete düzeyleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of Bruxism with somatization and anxiety levels
  1. Tez No: 862994
  2. Yazar: ALİ ARTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: 18-65 yaş arası bruksizm olan ve olmayan kişilerde; anksiyete bozukluğu, somatoform bozukluklar, hastalık anksiyetesi bozukluğu düzeylerinin sosyodemografik veriler eşliğinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya 18-65 yaş arası toplam 707 kişi katıldı. Fakat 261 kişi dışlanma kriterlerinden en az birini karşıladığı için çalışma 436 kişi ile tamamlanmıştır. Kişilerden bruksizm varlığını tespit etmek için bruksizm anketi, sosyodemografik özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu ve ruhsal durumlarını saptamak için BECK Anksiyete Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Düzey 2 Bedensel Belirti Ölçeği'nin sorularını cevaplandırmaları istendi. Veriler; IBM SPSS V23, Shapiro-Wilk, Bonferroni düzeltmeli Z testi ve Mann Whitney U testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Normal dağılım göstermeyen veriler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı tercih edildi. Bulgular: Çalışmamız kapsamındaki 436 kişinin 237' sinde (%53) bruksizm tespit edilmiştir. Erkeklerin %45,8'inde ve kadınların %58,6'sında bruksizm bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In people between the ages of 18-65 with and without bruxism; It was aimed to evaluate the levels of anxiety disorder, somatoform disorders, and illness anxiety disorder in the light of sociodemographic data. Materials and Methods: A total of 707 people aged 18-65 participated in this study. However, since 261 people met at least one of the exclusion criteria, the study was completed with 436 people. People were asked to answer the questions of the bruxism questionnaire to detect the presence of bruxism, the Personal Information Form to determine their sociodemographic characteristics, and the BECK Anxiety Scale, Health Anxiety Scale, and Level 2 Physical Symptom Scale to determine their mental state. Data; It was statistically evaluated using IBM SPSS V23, Shapiro-Wilk, Bonferroni corrected Z test and Mann Whitney U tests. Spearman's rho correlation coefficient was preferred in examining the relationship between data that did not show normal distribution. Results: Bruxism was detected in 237 (53%) of the 436 people included in our study. Bruxism is present in 45.8% of men and 58.6% of women. A significant relationship was found between bruxism and gender (p = 0.007).