Beden eğitimi ve sınıf öğretmenlerinin beden okuryazarlığı yolculuğu: Bir mesleki gelişim topluluğu deneyimi
Physical literacy journey of physical education and classroom teachers: A community of practice experience
  1. Tez No: 863018
  2. Yazar: GONCA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YALIZ SOLMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Beden okuryazarlığı (BO) ve beden eğitimi (BE) iç içe geçmiş, uyumlu yapılardır ve BE dersinin temel amaçlarından biri, bireyleri BO bireyler haline getirmek olmalıdır. Nispeten öğretmenlerin BO konusunda anlayış ve uygulama eksiklerinin bulunması, hizmet-içi eğitim fırsatlarının yaratılması için gerekçe oluşturmaktadır. Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin (BEÖ) ve sınıf öğretmenlerinin (SÖ) oluşturacağı bir mesleki gelişim topluluğu (MGT) deneyimiyle öğretmenlerin, BO kavramına ve kavramın altı temel özelliğine ilişkin bilgi ve anlayışlarının anlaşılmasını amaçlamaktadır. Araştırmada, BEÖ ve SÖ'lerin oluşturduğu sekiz kişilik bir MGT deneyimiyle öğretmenler, altı hafta boyunca BO konusunda yapılan toplantılara katılmışlardır. Toplantıların ses kayıtları, yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve öğretmenlerin haftalık yansıtmaları araştırmanın veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Veriler, tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın temaları motivasyon, güven ve fiziksel yeterlik, çevre ile etkileşim, benlik algısı ve özgüven, kendini ifade etme ve başkalarıyla etkileşim, bilgi ve anlayış, BO'ya dair farkındalıklar, BO konusunda edinilen bilgiler, BO'nun mesleki ve kişisel yaşama yansımaları ile BO'nun okullarda yaygınlaştırılmasını kolaylaştıran ve zorlaştıran etmenler çevresinde şekillenmiştir. Buna göre öğretmenlerin, BO kavramına ve kavramın altı temel özelliğine ilişkin öğrenmeler gerçekleştirdikleri belirtilebilir. Sonuç olarak bu araştırma, öğretmenlerin MGT aracılığıyla, BO'ya dair bilgi ve anlayışlarını zenginleştirdiklerini ve farkındalıklarını arttırdıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Physical literacy (PL) and physical education (PE) are intertwined, compatible constructs and one of the main aims of PE should be to develop individuals into PE learners. PL and school physical education are intertwined and coherent structures, and one of the main objectives of each PE class should be to develop individuals' PL. The relative lack of teachers' understanding and practice of PL provides a rationale for the creation of in-service training opportunities. This study aims to understand teachers' knowledge and understanding of the concept of PL and its six key characteristics through a community of professional (COP) experience for physical education teachers (PET) and classroom teachers (CT). In the study, a COP consisting of eight PET and CT was formed and teachers participated in meetings on PL for six weeks. The data were analyzed using a thematic analysis approach. The themes of the study were shaped around motivation, confidence and physical competence, interaction with the environment, sense of self and self-confidence, self-expression and relationships with others, knowledge and understanding, awareness of PL, knowledge about PL, reflections of PL on professional and personal life, and factors that facilitate and hinder the dissemination of PL in schools. Accordingly, it can be stated that teachers have learned about the concept of PL and its six key characteristics. As a result, this study reveals that teachers enriched their knowledge and understanding of PL and increased their awareness through COP.