Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir nedenlebaşvuran 18-65 yaş arası bireylerin sosyaldestek algısı ile yaşamsal stresleri arasındaki ilişki
Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital Family Medicine to the Polyclinics for any reason applicants are 18-65 years old social perception of support and life stresses the relationship between
- Tez No: 863025
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Stres, bir kişinin duygularında, düşünce süreçlerinde veya fiziki şartlarında, kişinin çevresi ile başedebilme gücünü tehdit eden bir gerilim durumudur. Phillips'e göre algılanan stres bireyin belirli bir zaman diliminde ya da belirli bir durumda ne kadar stres altında olduğuna ilişkin duygu ve düşünceleridir. Stres kavramı Latince'de“estrictia”, eski Fransızca'da“estree”kelimesinden türemiştir. Estree kelimesinin anlamı zorlanma, gerilme ve baskıdır. Stres (zorlanma), modern hayatın önemli bir parçası haline gelmiştir. İnsanın normal işlevlerini olumsuz vi yönde etkileyen stres, insanda değişik sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açmakta, hayat kalitesini de negatif yönde etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerin algılanan stres düzeyleri ile sosyal destek algısı arasındaki ilişkiyi belirlemektedir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne 01/07/2023 ile 30/10/2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran hastalar üzerine yapılan retrospektif ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Çalışmada, Algılanan Yaşamsal Stres Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Sosyodemografik Bilgi Formu (cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek grubu, eğitim durumu, düzenli ilaç kullanım durumu, kronik hastalığı olan katılımcıların kullandıkları ilaçlar) yüz yüze ve kendi kendine doldurma yöntemiyle uygulanmıştır. Veriler IBM Corp released 2017. IBM SPSS Statistics for Windows, ver.25.0.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Stress is a state of tension in a person's emotions, thought processes or physical conditions that threatens one's ability to cope with their environment. According to Phillips, perceived stress is an individual's feelings and thoughts about how much stress he or she is under at a certain time or in a certain situation. The concept of stress is derived from the word“estrictia”in Latin and“estree”in Old French. The meaning of the word Estree is strain, tension and pressure. Stress (strain) has become an important part of modern life. Stress, which affects the normal functions of people negatively, leads to the emergence of various health problems in people and negatively affects the quality of life. ix The aim of this study is to determine the relationship between the perceived stress levels of young adults and the perception of social support. Materials and Methods: This retrospective and descriptive study conducted on patients who applied to Unıversity of Health Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Clinic between 01/07/2023 and 30/10/2023. In the study, Perceived Vital Stress Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale, Sociodemographic Demographic Information Form ( consist of gender, age, marital status, occupational group, educational status, regular drug use status, and regular drug use) applied face to face. and by self-filling method. The data were analyzed with IBM Corp released 2017. IBM SPSS Statistics for Windows ver 25.0 Armonk NY:IBM Corp.