Sı̇yanotı̇k konjenı̇tal kalp hastalıklarının risk faktörleri ve mevsimsel dağılım özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 863028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmanın amacı siyanotik konjenital kalp hastalıklarının (KKH) risk faktörleri ve mevsimsel dağılım özelliklerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çocuk Kardiyoloji kliniğinde siyanotik KKH ile takip edilen 0-17 yaş aralığındaki hastalar çalışma grubuna alındı. Hastaların doğum tarihi, cinsiyet, tanı, gestasyonel yaş, ek anomali, anne yaşı, baba yaşı, ailesel KKH öyküsü ve maternal enfeksiyon, obezite, diyabet, fenilketonüri, teratojen maruziyeti gibi bilinen olası KKH risk faktörleri kayıt altına alındı. Veriler hastane kayıtlarından elde edildi. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS 23.0 kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji kliniğinde siyanotik KKH tanısı ile takip edilen 0-17 yaş aralığındaki 658 hasta dahil edildi. Hastalar tanılarına göre gruplandırıldığında 276 hastada (%41,9) Fallot tetralojisi (TOF), 161 hastada (%24,5) büyük arter transpozisyonu (TGA), 79 hastada (%12) pulmoner atrezi, 31 hastada (%4,7) triküspit atrezisi, 30 hastada (%4,6) total pulmoner venöz dönüş anomalisi, 28 hastada (%4,3) çift çıkımlı sağ ventrikül, 20 hastada (%3) trunkus arteriozus, 11 hastada (%1,7) hipoplastik sol kalp sendromu, 10 hastada (%1,5) tek ventrikül, 8 hastada (%1,2) çift girişli sol ventrikül ve 4 hastada (%0,6) Ebstein anomalisi tanıları mevcuttu. Hastaların 403'ü erkek (%61,2), 255'i ise kızdı (%38,8). Tanılara göre cinsiyetler incelendiğinde tek ventrikül ve Ebstein anomalisi hariç tüm tanılarda erkek cinsiyetin kız cinsiyetten daha fazla olduğu görüldü. Tüm hastaların anne yaşı ortancası 27 (17-47) yıl, baba yaşı ortancası 32 (18-52) yıl olarak görüldü. Hastaların doğum ayı ve mevsimleri tanılarla karşılaştırıldığında, şubat ve aralık hariç tüm aylarda en sık TOF, şubat ve aralık ayında doğanlarda ise en sık TGA görüldü. Tüm mevsimlerde en sık görülen siyanotik KKH'nin TOF olduğu saptandı. Çalışmamızda hastalar %11,9 ile en sık ocak ayında doğmuştu ancak aylar arasında siyanotik KKH insidansı açısından anlamlı bir fark bulunmuyordu. Siyanotik KKH'ler içerisinde TGA'lı hastalar en sık (%29,2) kış mevsiminde, tek ventrikül (%60) ve DORV (%39,2) tanılı hastalar en fazla sonbaharda, TAPVD tanılı hastalar %30 ile en sık ilkbahar mevsiminde doğmuştu. TOF tanılı hastalar %15,6 ile en fazla ocak ayında, DORV tanılı hastalar %21,4 ile en sık kasım ayında, TAPVD tanılı hastalar %16,7 ile en sık nisan ayında, PA tanılı hastalar %13,9 ile en sık mart ayında, tek ventrikül tanılı hastalar en sık ekim ve kasım aylarında doğmuştu. Sonuç: KKH'de erken tanıyı artırmak ve mortaliteyi azaltmak için gebelerin düzenli takiplerinin yapılması gerekmektedir. KKH açısından risk faktörü olan bebekleri erken tespit edip takipleri düzenli yapılmalıdır. Çalışmamızda siyanotik KKH için anlamlı bir mevsimsel dağılım özelliği bulunmamıştır. Mevsimsel dağılımı etkileyebilecek potansiyel çevresel faktörlerin etkisini tanımlamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study was to investigate the risk factors and seasonal variation of cyanotic congenital heart disease (CHD). Material and Method: Patients aged 0-17 years with cyanotic CHD who were followed up in the Pediatric Cardiology clinic were included in the study group. The patients' date of birth, gender, diagnosis, gestational age, systemic anomalies, maternal age, paternal age, familial CHD history, and risk factors such as maternal infection, obesity, diabetes, phenylketonuria, and teratogen exposure were recorded. Data were obtained from hospital records. IBM SPSS 23.0 was used for statistical analysis of the data. Results: The study included 658 patients aged 0-17 years who were followed up with a diagnosis of cyanotic CHD in the Pediatric Cardiology Clinic of Dr. Sami Ulus Obstetrics, Gynecology, Pediatrics Training and Research Hospital. When the patients were grouped according to their diagnoses, 276 patients (41.9%) had tetralogy of Fallot (TOF), 161 patients (24.5%) had transposition of the great arteries (TGA), 79 patients (12%) had pulmonary atresia, 31 patients (4.7%) had tricuspid atresia, 30 patients (4.6%) had total pulmonary venous return anomaly, 28 patients (4.3%) had double outlet right ventricle, 20 patients (3%) had truncus arteriosus, 11 patients (1.7%) had hypoplastic left heart syndrome, 10 patients (1.5%) had single ventricle, 8 patients (1.2%) had double inlet left ventricle and 4 patients (0.6%) had Ebstein anomaly. 403 of the patients were male (61.2%) and 255 were female (38.8%). The number of male patients was higher than female patients in all diagnoses except single ventricle and Ebstein anomaly. The median maternal age of all patients was 27 (17-47) years, and the median paternal age was 32 (18-52) years. When the month and season of birth of the patients were compared with the diagnoses, TOF was the most common diagnose in all months except February and December. TGA was the most common diagnose in those born in February and December. TOF was the most common cyanotic CHD in all seasons. In our study, patients were most commonly born in January (11.9%), but there was no significant difference in the incidence of cyanotic CHD between months. Patients with TGA were most commonly born in winter (29.2%), patients with single ventricle (60%) and DORV (39.2%) were born most frequently in autumn, and patients with TAPVD were most commonly born in spring (30%). Patients with TOF are most frequently in January (15.6%), patients with DORV are most commonly born in November (21.4%), patients with TAPVD are most commonly born in April (16.7%) and patients with PA are most commonly born in March (13.9%). Patients with single ventricle were most commonly born in October and November. Conclusion: Regular follow-up of pregnant women is necessary for early diagnosis and decrease mortality in CHD. Infants with risk factors for CHD should be identified early and followed up regularly. In our study, no significant seasonal variation was found for cyanotic CHD. Further studies are needed to identify the impact of potential environmental factors that may affect seasonal variation.