Kolon kanserli hastalarda acil ve elektif şartlarda yapılan ameliyatların onkolojik prensiplere uygunluğunun karşılaştırılması
Comparision of the oncological outcomes in colon cancer patients undergoing emergent and elective surgery
  1. Tez No: 616661
  2. Yazar: SAMED SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NİHAT KÖKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ARKA PLAN ve AMAÇ: Literatürde cerrahi tedavi açısından kabul edilen genel görüş, kolorektal kanserli hastalarda acil şartlarda opere edilenlerde, elektif şartlarda opere edilenlere kıyasla onkolojik prensiplere daha az uyulduğu yönündedir. Tezimizde, kolorektal kanserlerin sadece kolon kanseri olan olgularında, acil operasyonlarda daha geniş rezeksiyon yapıldığı varsayılarak, çıkarılan kolon segmentinin daha uzun, çıkarılan lenf nodu sayısının daha fazla olabileceği ve bunların eşliğinde onkolojik prensiplere uygunluk düzeyine ulaşılabileceği yönündedir. Ek olarak, acil şartlarda opere edilen hastalarda TNM evreleme sisteminin T, N ve M kategorilerinin daha ileri seviyede olabileceği düşünülmüştür. YÖNTEM ve GEREÇ: Ocak 2012-Aralık 2018 yılları arasında Gaziosmanpaşa-Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde, akut batın, obstruksiyon ve rektal kanama nedenleriyle acil olarak opere edilmiş 80 hasta ve kolonoskopiyi takiben patolojik tanı alarak elektif şartlarda opere edilmiş 94 hasta olmak üzere, toplam 174 kolon kanserli hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Acil ve elektif ameliyat edilen iki grup hasta, tümörlerin T, N ve M değerleri, lokalizasyonları, çıkarılan piyeslerin büyüklüğü, çıkarılan lenf nodu sayısı, ostomi açılıp açılmaması ve komorbidite faktörleri yönlerinden karşılaştırılmıştır. . BULGULAR: Çıkarılan lenf nodu sayıları ve rezeke edilen piyeslerin cerrahi sınır güvenliği, yani onkolojik prensiplere uygunluğu anlamında, acil olarak opere edilen hastalarımızda elektif olanlarla eşdeğer sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca, acil olgularda tümörün invazyon derinliğinin (T) elektif olgulara göre anlamlı düzeyde fazla, sol kolon tümörlerinde çıkarılan lenf nodu sayılarının ise acil veya elektif fark etmeksizin transvers ve sağa göre anlamlı seviyede daha az olduğu anlaşılmıştır. SONUÇ: Bu bulguların ışığında, hasta sayısının yüksek olduğu deneyimli merkezlerde, acil ameliyat edilen kolon kanserlerinin, elektif operasyonlarla eşdeğer düzeyde onkolojik prensiplere uygun olarak yapılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND and AIM: In the literature, general opinion is that urgent colorectal operation is generally followed by less oncological principles compared to elective surgery. In our thesis, it is thought that in colorectal cancers (only in cases with colon cancer) larger resections are performed in emergency operations versus elective operations. This suggests that the removed colon segment is longer and the number of removed lymph nodes can be higher. Because of these reasons, emergency colorectal cancer operations can be performed by oncological principles. Besides, the T, N and M categories of the TNM staging system may be more advanced in patients operated under emergency conditions. MATERIAL and METHOD: Between January 2012 and December 2018, 80 patients who were operated in the Gaziosmanpaşa-Taksim Training and Research Hospital, General Surgery Clinic for emergency abdomen, obstruction and rectal bleeding, and 174 colon cancer patients with diagnosis of colonoscopy were analysed. The two groups of patients undergoing emergency and elective surgery were compared in terms of T, N and M values of the tumors, their localization, the size of the removed specimens, the number of removed lymph nodes, ostomy and the comorbidity factors. RESULTS: In terms of the number of removed lymph nodes and the surgical margin safety of resected specimens, that is conformity with oncological principles, results were obtained equivalent in our elective and urgently operated patients. In addition, it was observed that the depth of invasion of the tumor (T) in emergency cases was significantly higher than elective cases. The number of removed lymph nodes in left colon tumors was found significantly less than transverse and right regardless of emergency or elective. CONCLUSION: In the light of the above findings, it has been concluded that in the experienced centers emergency operated colon cancers versus elective operations can be performed similar conformity with oncological principles.