Muhasebe bilgisayar kullanımı ve muhasebe yazılım programlarının analizi
The Usage of computer in the accounting and analysis of accounting software programs
- Tez No: 86305
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERVET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışmamız altı bölüm olup, beş bölümü teorik, bir bölümü ise uygulamalıdır. Birinci bölümde; bilgisayar hakkında genel bilgiler verilmiş olup, bilgisayar donanımı ve yazılımı konulan anlatılmıştır. İkinci bölümde; muhasebede bilgisayar kullanımı kararının alınması, finansal muhasebe bilgi sistemi, muhasebe kayıtlarında bilgisayardan yararlanılması, bilgisayarın muhasebe departmanına etkileri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; muhasebe ve bilgisayar sistemi, muhasebe yazılımlarının satın alınması sırasında dikkat edilecek hususlar, muhasebe işlemlerini bilgisayarla yürüten mükelleflerin yükümlülükleri ve kanuni düzenlemeler, bilgisayar destekli muhasebelerde defter ve kayıtların tutulmasına ve muhafazasına ilişkin esaslar ve vergi mevzuatı açısından değerlendirilmesi, muhasebe kayıtlarının bilgisayar ortamında tutulmasının vergi mevzuatı açısından değerlendirilmesi konulan incelenmiştir. Dördüncü bölümde; bilgisayarlı muhasebe sisteminde denetim, genel kabul görmüş denetim standartlan, denetim süreci, iç kontrol, hata ve hileler, güvenlik önlemleri, denetim teknikleri, Türkiye'de bilgisayarlı muhasebe denetimi ve bilgisayar suçlan açıklanmıştır. Beşinci bölümde; muhasebe yazılımlanndan ETA ve LOGO (LKS) paket programlan örnekler verilmek suretiyle incelenmiştir. Nihayet altıcı bölümde ise; bilgisayann muhasebede kullanılması ve muhasebe yazılımlanna ilişkin Kahramanmaraş'ta yapılan anket araştırması hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmanın amacı; bilgisayarın muhasebede kullanılmaya başlanmasıyla muhasebe organizasyonundaki değişiklikler, bilgisayar ve paket program sorunu, personel sorunu ve bilgisayarda bilgi silinme sorunlan ile çözüm önerileri, paket programlann kullanım alanlan, bilgisayann muhasebede yaptığı değişiklikler, bilgisayarla tutulan kayıtlann saklanma şekilleri ve paket programlarda olması istenen yenilikler konusu araştınlmıştır. Anket kapsamına Kahramanmaraş'ta bulunan 3 Büyük, 35 Orta ve 8 Küçük ölçekli işletme ile 20 Serbest Muhasebeci, 10 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir alınmıştır. Seçilen firmalarla yüz yüze görüşülerek ulaşılmış olup, anket verileri SPSS for MS WINDOWS 6. 1 programı kullanılarak Ki-Kare çarpıklık (Chi- Square Pearson) hipotez testi ile analiz edilmiştir. Anket araştırması sonucunda, verilerinin analizinden sonra ulaşılan sonuç ve öneriler aşağıdaki biçimde sıralanabilir. - Paket programın seçimine en büyük etken arkadaş tavsiyesi, program genişliği, servis hizmetlerinin iyi olması ve daha önce paket programı kullandığı için paket program satın alınmaktadır. - Paket programlann tüm fonksiyonlannın kullanılamadığı tespit edilmiştir. - Paket programlarla çoğu işletme finansal tablolan hazırlayamamaktadır. - Paket programlann kullanıma ilişkin eğitim, sistem kilitlemesi, program karmaşıklığı gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. - Paket programın güvensizliği nedeni, elektrik kesilmelerinde kayıtlann deforma olması, programa virüs girmesi ve şifre unutulduğunda programa girilememesidir. - Bilgisayann muhasebede kullanılmaya başlamasıyla; belge düzeninde değişiklikler olmuş, önemli ölçüde işgücü ve zaman tasarrufu sağlanmıştır. - Bilgisayarla tutulan kayıtlar; ana disk ve çıktılarda saklanmaktadır. Disketlere yedekleme yapılmamaktadır.170 Anket araştırması sonucunda ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacıyla yapılabilecek öneriler aşağıdaki gibi sıralanabilir. - Paket programın seçimine ilişkin, program demolan alınarak incelenmeli ve kalifiye eleman ve servis hizmetlerinin yeterliliği konulan araştırılmalıdır. - Paket programın tam anlamıyla kullanılabilmesi için kullanıcıların eğitilmesi gerekmektedir. - Finansal tabloları hazırlayabilmek için programların tüm fonksiyonları öğrenilmeli. Bu da eğitimden geçmektedir. - Paket programlarla ile ilgili sorunun giderilmesi, iyi bir servis hizmeti, kalifiye eleman, programın açıklığı ve genişliği ile olur. - Paket programın güvenilir olması için, güç kaynağı, yapılan işlemlerin hafızaya otomatik kaydı ve güvenilir servis ağı gerekmektedir. - Bilgi silinmesine sorununa karşı günlük yedeklemenin yapılması gerekmektedir. - Bilgisayarda tutulan kayıtlar, ana diskte, çıktı ve disketlerde saklanmalıdır. - Mevzuatlar paket program içerisine yüklenmeli, olası değişiklikler internetle ağıyla güncelleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Our study has six section, five section of it is teoric and the sixth one is practice. İn first section, we gave general knowledge about computer hardware and software. İn second section, we deal with using computer in accounting, financial accounting knowledge system, saving accounting knowledge wiht computer, and effective of computer on accounting department. İn third section, we study on accounting and computer system, the important things when we are choosing accounting software, liability of taxplayer who works with computer and ruler of laws, and its utilize, utilize to tax law of that recording to accounting notebooks with computer. İn fourth section, we explain auditing on computer accounting general accounting standarts, process of auditing, internal control, faise and ruse, security techniques, auditing techniques, auditing techniques in Turkey and computer crime. İn fifth section, we examined ETA and LOGO (LKS) programs with given examples. İn sixth section, we gave knowledge about using computer in accounting, and questionaire study in K.Maraş. This study's aim is, exploring that changes with using computer in accounting, problems about hardware and software and personal, problems about loosing knowledge, using area of software, techniques of keeping knowledge which saved in computer system. Questionaire area is including 3 big, 35 medium and 8 little enterprise and 20 free accounter and 10 free accounter and fiscal adviser. We meet with subjet face to face and evaluated questionaire result with SPSS for Windows 6.1 programme and analized the result with Chi Square Pearson. Results and suggestions are townstairs. - First effect of choosing software is suggest of friend, - Anybody is using allof function of software, - Most of enterprise dont prepare the fiscal table with software, - There are some problems about programs like education, - There are a lot of saving with computer like personal, time etc, - We saved labour force and time saving in a large degree with using computer in accounting, - The knowledges are saving on hard disk or paper, but not on flopy disk. Here are our suggestions. - Program demos must taken and researched with personal, user must research about education. - Users must educate for using software, - Users must learn every function of software for taking fiscal table, - Softwares problems can take out with a good service, personal and programs clear, - For programs reliable, users must use power source and automatic save, - Users must take spare every day, - Knowledges must save on hard disk, flopy and prints, - Laws must record on programme and the changes must adapted with internet web.