Bilgisayar ortamında muhasebe ve Türkiye uygulamasının değerlendirilmesi
Computer based accounting assesment of application in Turkey
  1. Tez No: 73741
  2. Yazar: KAMURAN SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEVİLENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada ülkemizdeki bilgisayar ortamında muhasebe uygulamaları incelenmiştir. Bilgisayar ortamında muhasebe, muhasebe işlemlerinin bilgisayar ile yapılmasını ve kayıtların manyetik ortamlarda saklanmasını, bu bilgilerin istenildiğinde manyetik ortamda veya defter ve raporlar şeklinde sunulmasını kapsamaktadır. Bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler, bilginin çok ekonomik, güvenli ve hızlı bir şekilde işlenmesini, saklanmasını ve iletilmesini sağlamıştır. Bilgisayarların hız ve kapasitelerinin artması buna karşılık fiyatlarının düşmesi bilgisayarın kullanım alanım genişletmiştir. Özellikle kişisel bilgisayarların geliştirilmesi ile, bilgisayarlar evlere ve bürolara girmiştir. Bilgisayar donanım ve yazılımdan oluşmaktadır. Donanım, dünyada sayılı firmaların üretim yapabildiği yüksek teknolojiyi gerektiren bir sektör haline gelmiştir. Yazılım ise bunun aksine teknolojiden çok insanın beyin gücüne dayanan, grup çalışması ile hatta bireysel olarak üretim yapılabilen çok önemli ve gelişen bir sektör haline gelmiştir. Ülkemizde bilgisayar donanımı, bazı parçalan dışında çoğunlukla ithal edilmektedir. Montajı kolay olduğundan parça halinde ithal edilip Türkiye'de monte edilmiş biçimdeki ithalat komple ithalata göre çoğunluktadır. Yazılım da ithale bağlı olmakla birlikte bu alanda bir gelişme gözlenmektedir. Çeşitli yazılımlar üreten firmalar oluşmuştur. Bütün bu gelişmeler muhasebeye de aynen yansımıştır. Muhasebe işlemlerinin hemen hemen tamamı bilgisayar ile yapılır hale gelmiştir. Bu durum muhasebecilerin, bilgisayar kullanımı ile ilgili bilgi ve beceri kazanmalarını zorunlu hale getirmiştir. Bilgisayar, muhasebenin amacında, ilkelerinde ve işlevlerinde bir değişiklik meydana getirmemiştir. Yaklaşık yediyüz yıldır kullanılan çift taraflı kayıt sistemi egemenliğini sürdürmektedir. Ancak sistemin uygulanmasında çok büyük kolaylıklarsağlanmıştır. Bilgisayar, muhasebenin amacını genişletmiş, ilkelerini daha etkin kullanılır hale getirmiş ve işlevlerini yerine getirmesini kolaylaştırmıştır. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda, bazı eksiklere rağmen, muhasebe işlemlerinin ülkemizde çok büyük ölçüde bilgisayar ile yapıldığı görülmüştür. Ancak ülkemizdeki yasal düzenlemelerin özellikle vergi yasalarının muhasebe üzerindeki etkileri dikkate alındığında bu yasalardaki gerekli düzenlemelerin henüz yapılmamış olması fiilen kullanılmakta olan bilgisayar ortamında muhasebenin düzenli bir şekilde gelişmesini engellemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde bilgisayar ve bilgisayar ortamı hakkında genel bilgi verildikten sonra, bilgisayar ortamında muhasebenin özellikleri, bilgisayar ortamında muhasebe de muhasebecinin yeri ve muhasebe işlemlerinde bilgisayardan yararlanılan alanlar incelenmiştir. İkinci bölümde bilgisayar ortamında muhasebe sisteminin düzenlenmesi incelenmiştir. Bu bölümde bilgi sistem modeli incelendikten sonra muhasebe bilgi işlem sisteminin oluşturulması aşamaları açıklanmış ve son olarak ta muhasebe bilgi işlem sisteminin alt sistemleri şemalar ile açıklanmıştır. Üçüncü bölümde bilgisayar ortamında muhasebe uygulamalarının ülkemizdeki durumu; programlar, uygulayıcıların nitelikleri, ve yasal düzenlemeler açısından incelenmiştir. Son olarak anket çalışması değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, accountancy (with computer) and it's procedures in our country's computer system are examined. Accountancy with computer contains using computer for accountancy procedures, saving this knowledge in magnetic discs, and presenting this knowledge in magnetic discs or as notebooks and reports whenever you want. Rapid developments on computer technology ensure processing, hiding and transferring the knowledge very economic, safe and rapid. Increasing speed and capacity, and on the other hand reducing prices of computers broadened computer using field. Especially, with the development of personnel computers, they have taken part in our houses and offices, computer consists of hardware and software systems. Hardware system become a sector which requires the high technology with that important firms in the world are able to make production. On the contrary, software system, which leans on brain power more than technology, became an important and development sector which can be used with group study and also individually. In our country, computer hardware is imported except some other side-products. It's very easy to assemble computer parts, so most parts are imported. Software is also imported but we can see some developments. The firms which produce various software systems are established recently. All these developments reflect on agree exactly. Almost all of the accountancy procedures are done with computer. That's why it's necessary for accountants to learn computer using and to have computer knowledge and skill. Computer hasn't altered the accountancy target, principles and functions. Double-side recording system which has been used for about 700 years is still the best. Because, very big facilities in applying the system were ensured. Computer broadened the aim (target) of accountancy, made it's principles more active and it's functions working easy. As a result of these researches and examines, in spite of some deficiencies, it was seen that accountancy procedures are completely done with computer. But lawsinfluence accountancy, we will see that necessary laws hasn't been made yet. This situation influences computer accountancy convert to improve regularly. In the first section of our study, knowledge about computer has been explained and to do accountancy procedures using computer and to improve them are examined. In this section accountancy knowledge and its. Second section, temperate the improvement of accountancy are examined. Finally accountancy knowledge and it's system are Explained as diagrams in lower systems. In the third section, using computer, application of accountancy in Turkey, programs qualifications of users and legal power are examined. Finally the poll of study is evaluated and suggestions are improved.