Resimde imge üretimi ve gerçeklik
- Tez No: 86304
- Danışmanlar: DOÇ. CİHAT ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Resim sanatı geçmişte,bugün üzerinden atmış olduğu işlevsel gerekliliklerle yapıldığı dönemlerde biîe,özünde bir biçim sanatı olduğunun her zaman bilincindeydi. Eski ustalar her türlü tasvir ve betimleme uğraşında doğa ve suretin,gerçek ile betimlenen imgenin olsa olsa bir“dönüştürme”olduğunun ve bu paralel gerçeğin kendi iç estetiğinin önemini çağlarının ötesinde vurgulamışlardı. Bu gün British Museum' da bulunan bir çok Rönasans deseninde,bir yanlışı gizleme yada tasarım değişiklikleri nedeniyle yüzeyde oluşan "pentimento'lar görüntünün ressam tarafından oluşturulma süreçleri ve estetiği konusunda bize bilgi vermektedir. Sanat kendi üsluplar tarihi içinde,bir dil olarak,kendi göstergeleri olan plastik biçimleri gerçekliğe empoze etmeye çalışmıştır. Bu göstergelerdir dizge içinde kullanıldıkları zaman bizim gerçekliğe dair edinmiş olduğumuz imgeleri harekete geçirici bir özelliğe dönüşür. Bize gerçek gibi gelen,bu uyaranlarla imgelemimizdeki gerçekliği yeniden yaşama anımızdır. Her türlü görüntünün tam anlamıyla ucuzladığı günümüzde sanat eserlerini anlamaya çalışmak izleyici için neredeyse külfetli bir iş haline gelmiştir. Çünkü günümüz görüntülerinin taşıdığı bildiriler,bizim katılımımıza ihtiyaç duymadan hayatımızda yer almaktadır. Ancak bu oranda da çabuk tüketilip,yitip gitmektedirler. Oysaki yüzyıllar öncesine ait sanat eserleri,kendi sofistike anlam ve yapılarıyla hala gizemlerini korumaktadırlar. Bu çalışmanın amacı resim sanatında imgenin gerçekliğin yorumlanması ve plastik dile dönüştürülmesi ile olan ilintilerine değinen bazı örnekler sunmaktır
Özet (Çeviri)
Painting, in the past, as in the periods when it was done with functional necessitie, and although today of -which it has rid it self, was aware that it was essentially an art of form. Old masters emphasised beyond their ages that in every kind of design and depiction nature and its aspects is a“transformation”of what is real and depicted image and that of the importance of the parallel reality of the inherent esthetics Today, many of the Renaissance drawihss which are in the British Museum, hiding a mistake or the“pentimenti”due to design corrections gives as information on the visions formation processes by the artist and its esthetics. Art in it, history of style, as a language, has tried to impose to reality the shapes which has their own signs. These signs used in an arrangement take on a character of moving the images which we have acquired as reality. With these stimulation, which seen like real to us is the moment we live agaih the reality in our imagery. Today, when every vision is cheap, for the spectator to understand the art object has almost become an effort. Becamse the message, carried by the contemporary image, has a place in our lives without our participation. Yet they are also consumed that easily. Where as art objects of the ancient times still protect their mystery with their own sophisticated meaning and structure. The aim of this work is to give some examples for inter-pretation of image and reality and its transformation to a plastic language in paintihs.