Serum vanin-1 düzeyi idiyopatik pulmoner fibrozis hastalarında yeni bir biyomarker olabilir mi?
Could serum vanin-1 level be a novel biomarker in patients with idiopathic pulmonary fibrosis?
- Tez No: 863053
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ARGUN BARIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF); akciğere sınırlı, radyolojik ve patolojik olarak olağan interstisyel pnömoni (UİP) paterni gösteren, etiyolojisi net olarak ortaya konamamış ilerleyici fibrozis ile seyreden bir hastalıktır. İPF tanısını koymak ve diğer bağ doku hastalıklarına bağlı interstisyel akciğer hastalıklarından (İAH) ayırt etmek için çeşitli biyomarkerlar üzerinde çalışılmış fakat pratikte yer alacak bir biyomarker belirlenememiştir. Vasküler noninflamatuar molekül-1 (vanin-1) koenzim A metabolizma yolağında rol oynayan protein yapıda bir enzimdir ve vücuttaki oksidatif stres, inflamasyon ve fibrozis süreci ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada İPF tanısını koymada etkisi olabilecek biyomarker arayışı olarak İPF hastalarında ve bağ doku hastalıklarına bağlı interstisyel akciğer hastalığı (BDH-İAH) olan hastalarda serum vanin-1 düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmada yer alan 28 İPF tanılı, akciğer tomografi görüntülemelerinde UİP veya fibrotik nonspesifik interstisyel pnömoni (NSIP) paterni olan 28 BDH-İAH tanılı hasta ve 28 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplamda 84 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların ve sağlıklı gönüllerin demografik verileri, antropometrik ölçümleri, sigara ve komorbid hastalıkları sorgulanmış; İPF ve BDH-İAH grubunun fizik muayene bulguları, laboratuvar değerleri, solunum fonksiyon testleri, 6 dakika yürüme testleri, Warrick skorları, GAP indeksi kaydedilmiştir. Hasta ve sağlıklı gönüllülerin serum vanin-1 düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is a disease characterized by progressive fibrosis with a pattern of usual interstitial pneumonia (UIP) radiologically and pathologically, limited to the lungs, and with an unknown etiology. Various biomarkers have been studied to aid in the diagnosis of IPF and to distinguish it from interstitial lung diseases (ILD) due to other connective tissue diseases, but a practical biomarker has not been identified. Vascular non-inflammatory molecule-1 (vanin-1) is an enzyme protein involved in the coenzyme A metabolism pathway and has been shown to be associated with oxidative stress, inflammation, and fibrosis processes in the body. This study aimed to investigate serum vanin-1 levels in IPF patients and patients with interstitial lung disease due to connective tissue diseases (CTD-ILD) as a potential biomarker for diagnosing IPF. Materials and Methods A total of 84 patients, including 28 patients diagnosed with IPF, 28 patients diagnosed with CTD-ILD showing UIP or fibrotic non-specific interstitial pneumonia (NSIP) patterns on lung tomography, and 28 healthy volunteers, were prospectively evaluated in the study. Demographic data, anthropometric measurements, smoking status, and comorbidities of the patients and healthy volunteers were queried. Physical examination findings, laboratory values, pulmonary function tests, 6-minute walk tests, and Warrick scores were recorded for the IPF and CTD-ILD groups. Serum vanin-1 levels of patients and healthy volunteers were examined.