A bibliometric analysis of research into english medium instruction
İngilizce'nin öğretim dili olarak kullanılması üzerine yapılmış araştırmaların bibliyometrik analizi
  1. Tez No: 863054
  2. Yazar: SELVİNAZ TÜRKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CİNKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmanın amacı, İngilizce'nin öğretim dili olarak kullanılması üzerine yapılmış araştırmalara dair geniş bir çerçeve sunmaktır. Araştırmada nicel yöntem ve betimleyici desen kullanılmıştır. Araştırmanın verisi 08/10/2023 tarihinde Scopus veri tabanından elde edilmiş 3331 makale oluşturmaktadır. Elde edilen veriler; Biblioshiny: The App for Bibliometrix Analysis ve Vosviewer 1.6.19 ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler performans analizi ve bilimsel haritalama yöntemleriyle incelenmiştir. Her veri üzerinde ayrı yürütülen performans analizinden sonra; belgeler, ülkeler, kaynaklar ve araştırmacılar üzerinde doğrudan atıf analizi; yazarlar, kaynaklar ve makaleler üzerinde ortak atıf analizi; makaleler, kaynaklar, yazarlar, enstitüler ve ülkeler üzerinde bibliyografik eşleşme; yazar, kurum ve ülkeler üzerinde ortak yazar analizi, makalelerin başlıkları ve yazarlar tarafından belirlenen anahtar kelimeler üzerinde eş dizimlilik analizi son olarak da yazarlar tarafından belirlenen anahtar kelimeler üzerinde tematik haritalama analizi yürütülmüştür. Kaynakların ortak atıf analizleri anlamlı bir ilişki göstermediği için analize dahil edilmemiştir. Araştırma sonucunda alandan en çok söz sahibi olan ülkelerin İngiltere, Amerika ve Çin olduğu bulunmuştur. En etkili kurumlar;“Oxford Üniversitesi”,“Londra Kolej Üniversitesi Uygulamalı Dilbilim Merkezi”ve“Kopenhag Üniversitesi”dir.“Journal of Multilingual and Multicultural Education”ve“Bilingual Education and Bilingualism”in en çok yayın yapan ve en çok alıntılanan dergiler olduğu saptanmıştır. Ernesto Macaro (2018) tarafından yazılan“Yükseköğretimde İngilizce'nin Eğitim Dili Olarak Kullanılmasının Sistematik Analizi”ve James A. Coleman (2006) tarafından yazılan“Avrupa Yükseköğretiminde İngiliz Diliyle Eğitim”makaleleri alanda en çok ses getiren makalelerdir. Son olarak araştırmacıların;“Yükseköğretim”,“Dil Politikası”,“Diller arası Geçişlilik”konseptlerinde yoğunlaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research aims to supply a broad perspective on the English Medium of Instruction Studies. The quantitative methods and descriptive models were used in the study. The study data consisted of 3331 articles exported from the Scopus database on 08/10/2023. The data obtained were analysed via Biblioshiny: The App for Bibliometrix Analysis and Vosviewer 1.6.19. The data were examined using performance analysis and science mapping analysis. After the performance analysis conducted on each variable being the countries, sources, institutions, articles, authors, and words; citation analysis with documents, countries, sources, and authors; co-citation analysis on authors, sources and articles; bibliographic coupling analysis on documents, sources, authors, affiliations and countries; co-authors analysis on author, affiliations and countries; co-occurrence analysis on the titles of the articles and authors' keywords and lastly thematic mapping analysis on the authors' keywords were conducted. Of the insignificance of the results, the co-citation analysis of the sources was not included in the analysis section. In conclusion, the leaders of EMI were found to be the UK, the USA, and China. The most impactful affiliations were“the University of Oxford,”“UCL Applied Linguistics Center,”and“The University of Copenhagen.”At the same time, the pioneer sources were“The Journal of Multilingual and Multicultural Education”and“Bilingual Education and Bilingualism,”according to their citation and publication numbers. The articles influencing the EMI studies were“A Systematic Review of English Medium Instruction Higher Education”by Ernesto Macaro (2018) and English Medium Teaching in European Higher Education“ by James Coleman (2006). Lastly, the trending interests of EMI authors were; ”Higher Education,“ ”Language Policy,“ and Translanguaging.”