Van ilindeki birinci basamak hekimleri ve tıp fakültesi asistan hekimlerinin kanser taramaları hakkında bilgi tutum ve davranışlarının incelenmesi
An investigation of the knowledge, attitudes, and practices of primary care physicians and medical faculty resident doctors in Van province regarding cancer screenings specialty thesis
- Tez No: 947488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada Van ilinde görev yapan birinci basamak hekimleri ve uzmanlık eğitimi alan asistanların kanser taramalarına dair bilgi düzeyleri, bu bilgilerin uygulamaya aktarımı ve tarama programlarına karşı tutumları araştırılmıştır. Hekimlerin kendi sağlık davranışları ve hasta yönlendirme alışkanlıkları da değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Araştırma, 01 Ekim 2024–01 Ocak 2025 tarihleri arasında Van ilinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu ASM ve TSM'de görevli hekimler ile Van YYÜ Tıp Fakültesi asistanları oluşturmaktadır. Toplam 180 katılımcıya, literatüre dayalı olarak hazırlanan anket formu yüz yüze ve çevrim içi yöntemlerle uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS v27 yazılımı ile analiz edilmiştir. Gruplar arası farklılıkların değerlendirilmesinde Ki-kare testi kullanılmış, anlamlılık düzeyi p0.05). Bulgulara göre, hekimlerin çoğu ülkemizde uygulanan kanser tarama programları hakkında temel bilgilere sahip olsa da özellikle bazı testlerin sıklığı, uygulama yaş aralıkları ve tarama yöntemleri konusunda önemli bilgi eksiklikleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective:This study aimed to evaluate the knowledge levels of primary care physicians and medical residents undergoing specialty training in Van Province regarding cancer screening, the translation of this knowledge into clinical practice, and their attitudes toward screening programs. The physicians' own health behaviors and their practices in referring patients for cancer screening were also assessed. Materials and Methods: The study was conducted between October 1, 2024, and January 1, 2025, in Van Province, Türkiye. The study population consisted of physicians working in Family Health Centers (FHCs) and Community Health Centers (CHCs), as well as residents at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine. A total of 180 participants completed a questionnaire developed based on a literature review, administered both face-to-face and online. Data were analyzed using SPSS version 27. The chi-square test was applied to assess differences between groups, and a p-value of 0.05). While the majority of participants possessed basic knowledge regarding national cancer screening programs, notable gaps were identified, particularly concerning screening intervals, recommended age ranges, and methods.