Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi intörn ve asistan hekimlerin eşcinselliğe bakışlarının değerlendirimesi
Evaluation of Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty intern and resident doctors' views on homosexuality
- Tez No: 932822
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Hekimlerin, toplumun bir kesimine karşı ön yargılı olması sağlık sisteminin işleyişini bozacak, kişilerin sağlık hakkını engelleyecek ve bu durum tıp etiği ile bağdaşmayacaktır. Bu nedenlerle doktorların toplumun her kesimine karşı olumlu bir tutum içinde olması ve eşit davranması önem arz etmektedir. Mevcut çalışma ile Van YYÜ Tıp Fakültesi intörn ve asistan hekimlerinin eşcinsellere karşı olan tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilecek sonuçlar, katılımcı doktorların hastane ortamında ve toplumda eşcinsel bireylere yaklaşımını gösterecektir. Bu veriler ışığında eşcinsel bireyleri toplumda ve sağlık sisteminde mağdur eden uygulamaların azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Literatür taraması sonucunda, Eşcinsellik Algı Ölçeği Formu oluşturulmuş; bu form, sanal ortamda, Van Y.Y.Ü. intörn/asistan hekimlerinden oluşan 180 gönüllüye, 01.05.2024-01.06.2024 tarihleri arasında uygulanmıştır. İstatistiksel analizler MS Excel ve SPSS (ver. 27) paket programları aracılığıyla yapılmıştır. Kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Eşcinselliğe karşı tutumun sosyodemografik bilgilerle olan ilişkisini incelemek için, bağımsız örneklem t testi ve Oneway ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The prejudice of doctors against a certain segment of society will disrupt the functioning of the health system, prevent people from having the right to health, and this situation will not be compatible with medical ethics. For these reasons, it is important for doctors to have a positive attitude towards all segments of society and to treat them equally. The aim of the current study is to evaluate the attitudes of Van YYU Faculty of Medicine interns and assistant doctors towards homosexuals. The results to be obtained will show the approach of the participating doctors towards homosexual individuals in the hospital environment and in society. In the light of this data, it is aimed to conduct studies to reduce the practices that victimize homosexual individuals in society and in the health system. Materials and Methods: This study is a descriptive and cross-sectional survey study. As a result of the literature review, the Homosexuality Perception Scale Form was created; this form was applied to 180 volunteers consisting of Van YYU intern/assistant physicians in a virtual environment between 01.05.2024 and 01.06.2024. Statistical analyses were performed using MS Excel and SPSS (ver. 27) package programs. Descriptive statistics were given for categorical variables. Independent sample t-test and Oneway ANOVA test were used to examine the relationship between attitudes towards homosexuality and sociodemographic information.