Erişkin primer nefrotik sendromlu hastalarda sol ventrikül global longitudinal strainin değerlendirlmesi
Evaluation of left ventricular global longitudinal strain in patients with adult primary nephrotic syndrome
  1. Tez No: 758669
  2. Yazar: NEŞE KANBAL ÇAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Nefrotik sendrom ağır proteinüri, hipoalbuminemi ve ödemin eşlik ettiği klinik bir durumdur. Yapılan çalışmalarda nefrotik sendromlu hastalarda kalp yetmezliği, akut koroner sendrom gibi kardiovasküler olayların ve ölüm riskinin arttığı görülmüştür. Sol ventrikül Global Longitudinal Strain (SVGLS) sol ventrikül sistolik fonksiyonunun bir göstergesi olup sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunda (SVEF) henüz bozulma yokken bile sistolik fonksiyonlardaki subklinik bozulmayı erkenden tespit edebilir. Erişkin Primer Nefrotik Sendrom (PNS) hastalarında SVGLS'nin değerledirildiği çalışma bulunmamaktadır. Biz de bu çalışmada PNS hastalarında SVGLS'yi değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Bu prospektif tek merkezli çalışma için 1 Mayıs - 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi nefroloji kliniğinde nefrotik sendrom ile takip edilmekte olup biyopsi ile PNS tanısı doğrulanan hastalar değerlendirildi. Çalışmaya kontrol grubu olarak benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip nefrotik sendromu olmayan hastalar dahil edildi. Konvansiyonel ekokardiyografik parametreler ve iki boyutlu speckle tracking ekokardiyografi ile global longitudinal strain ölçümleri gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya 57'si PNS hastası ve 114'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 171 hasta dahil edildi. Çalışma popülasyonunda ortalama yaş 38±12 izlenmiş olup hastaların 95 (%56)'i kadındır. Hastalar PNS grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. SVEF % PNS grubunda 60.2±4.2 olarak konrol grubunda 61.1±3.2 izlenmiş olup iki grup arasında anlamlı farklılık izlenmedi (p=0.074).
Özet (Çeviri)
Objective: Nephrotic syndrome is a clinical condition accompanied by severe proteinuria, hypoalbuminemia and edema. Studies have shown that patients with nephrotic syndrome have an increased risk of cardiovascular events such as heart failure, acute coronary syndrome, and death. The left ventricular Global Longitudinal Strain (LVGLS) is an indicator of left ventricular systolic function and can detect subclinical deterioration in systolic function early, even when there is no deterioration in left ventricular ejection fraction (LVEF). There is no study evaluating LVGLS in adult patients with primary nephrotic syndrome(PNS). In this study, we aimed to evaluate LVGLS in PNS patients. Methods: For this prospective single-center study, patients with nephrotic syndrome who were followed up in the nephrology department of Dicle University Faculty of Medicine between 1 May and 31 July 2022 and whose diagnosis of PNS was confirmed by biopsy were evaluated. Patients with similar age and gender characteristics without nephrotic syndrome were included as the control group. Conventional echocardiographic parameters and global longitudinal strain measurements were performed. Results: A total of 171 patients, 57 with PNS and 114 in the control group, were included in the study. The mean age was 38±12 years in the study population, and 95 (56%) of the patients were women. The patients were divided into two groups as PNS group and control group. LVEF % was 60.2±4.2 in the PNS group and 61.1±3.2 in the control group, and there was no significant difference between the two groups (p=0.074).