Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yapılan hasta başı vizitlerinin hasta konforuna etkisi
The impact of bedside rounds on the comfort of neonates in neonatal intensive care units
- Tez No: 863102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DİNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve amaç: Yenidoğan yoğun bakım üniteleri, ileri bakım ve tedavi gerektiren prematüre bebeklerin ve ciddi hastalığı olan term yenidoğanların yakından takip edildiği ve özelleştirilmiş tedavilerin sağlandığı servislerdir. Çalışmamızda Neonatoloji kliniklerinin vazgeçilmezi olan, çoğu zaman kalabalık olup uzun sürebilen hasta başı vizitlerinin yenidoğanların konforuna etkisini incelemek, etkilerinin gözlenmesi durumunda ise bu durumun vizitin özellikleri (süre, katılan kişi sayısı, vizit sırasında hastaya yapılan müdahaleler) ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmada Şubat 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 3. ve 4. düzeyde yatan hastalar değerlendirilmiştir. Hasta başı hekim vizitlerinin öncesinde ve sonrasında hastaların rahatsızlık düzeyini gözlemlemek amacı ile NPASS skorlarının hesaplanması için video kaydı alınıp, hastaların vizit öncesi/sonrası kalp tepe atımı, satürasyon, dakika solunum sayısı ile vizit sırasındaki maksimum ve ortalama gürültü düzeyi, vizite katılan kişi sayısı, hasta başında geçirilen süre, küvöz örtüsünün açılması, küvöze ve hastaya temas edilme durumu kaydedilmiştir. NPASS skorları tarafsız üç pediatrist tarafından video kayıtları incelenerek verilmiş ve aritmetik ortalaması alınmıştır. Bulgular: Çalışmamızda, 103 hastada yapılmış 250 hasta başı viziti değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Neonatal Intensive Care Unit is a hospital intensive care unit where premature infants requiring advanced care and treatment, as well as term newborns with serious illnesses, are closely monitored and provided with customized treatments. Our study aims to examine the impact of crowded and prolonged bedside rounds, which are essential in neonatology clinics, on the comfort of neonates. Furthermore, we seek to assess the correlation between the parameters of the rounds (duration, number of attendees, interventions performed on the neonate during the visit) and any observed effects, if present. Methods: This prospective observational study evaluated patients admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between February 2023 and December 2023. Video recordings were taken before and after physician bedside rounds to assess the discomfort levels of the patients by calculating NPASS scores. Additionally, data on patients' heart rate, oxygen saturation, respiratory rate per minute before and after the round, as well as the maximum and average noise levels during the round, the number of individuals attending the round, duration spent at the patient's bedside, opening of the incubator cover, and any contact with the incubator and the patient were recorded. The NPASS scores were determined by three pediatricians individually reviewing the video recordings to ensure objectivity, and then the arithmetic mean of these scores was calculated. Results: A total of 250 bedside rounds were evaluated in 103 patients. When comparing NPASS scores and vital signs observed before and after the rounds, it was observed that NPASS scores (1.78 ± 1.96; 2.29 ± 2.21; p < 0.001), heart rate (147 ± 17; 152 ± 19; p < 0.001), and respiratory rate (41.3 ± 6.1; 46.5 ± 7.8; p < 0.001) increased after the bedside rounds. However, there were no significant changes in saturation values. Although the noise levels measured during the rounds (maximum/average) were observed to be correlated with the number of participants, when rounds exceeding/not exceeding the levels of 75 and 80 decibels were compared, no significant difference was observed in terms of the differences in NPASS scores x before and after the bedside rounds. When rounds with more and less than 5, 10, and 15 participants were compared, no significant difference was observed in terms of the differences in vital signs and NPASS scores before and after the rounds. However, it was observed that NPASS scores significantly increased in cases where patients were touched or the incubator cover was opened, exposing the patient to excessive light. Conclusion: It has been determined that an increased number of participants and higher noise levels during physician bedside rounds, which hold significant importance for both patient care and educational purposes, does not result in additional discomfort for the patients. However, it has been noted that unnecessary contact and exposure to light should be avoided in order to maintain patients' comfort during these rounds. In order to protect newborns from disturbing factors in neonatal intensive care units, it is considered appropriate to conduct comprehensive table rounds following examinations performed by a single clinician with high awareness, instead of bedside rounds. Alternatively, until this new system is established, efforts should be made during bedside rounds to minimize patients' exposure to external factors.