Aile hekimliği asistanlarının rotavirüs enfeksiyonu ve aşıları hakkındaki bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine assistants' knowledge levels, attitudes and behaviors about rotavirus infection and vaccines
- Tez No: 863133
- Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2 milyondan fazla çocuğun hastaneye yatışına yol açan ve özellikle 5 yaş altı çocuklarda en önemli viral ishal etkenlerinden olan rotavirüs enfeksiyonuna karşı aşılar geliştirilmiş ve günlük pratikte uygulamaya sokulmuştur. Bu çalışmanın amacı aile hekimliği asistanlarının rotavirüs enfeksiyonu ve rotavirüs aşıları hakkındaki bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'ndan alınan izin ile Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği bölümünde eğitim gören asistanlar üzerinde anket yapılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik verileri, rotavirüs aşısına karşı tutumu ve 22 sorudan oluşan rotavirüs enfeksiyonu ve aşıları hakkındaki bilgi düzeyini ölçen sorular yöneltilerek elde edilen veriler analiz edildi. Bulgular: Çalışma %48,1'i kadın olan 106 katılımcı dahil oldu. Katılımcıların yaş ortalaması 30,69±3,87 iken ortalama hekimlik süresi 5,59±3,55 yıl olarak gözlendi. Katılımcıların %80,2'si daha önceden rotavirüs enfeksiyonu ile karşılaştığını belirtirken, %85,8'i ise ailelere rotavirüs aşısını önerdiğini söyledi. Katılımcıların 22 maddeden oluşan ve bilgilerini ölçen ankete verdikleri doğru yanıt ortalaması 14,98±3,51 olarak saptandı. Rotavirüs hakkında yeterli bilgi düzeyi olduğunu belirten ve ailelere rotavirüs aşısı önerdiğini belirten katılımcıların bilgi düzeyi, diğer katılımcılara göre anlamlı ölçüde yüksek saptandı. Sonuç: Rotavirüs aşılaması, bebekler ve küçük çocuklarda rotavirüse bağlı gastroenterit sıklık ve şiddetini, hastaneye yatış oranını, hastalığa bağlı mortaliteyi önemli ölçüde azaltmıştır. Rotavirüs aşısı ulusal aşı programında hâlihazırda bulunmaması nedeniyle oldukça etkin ve güvenilirliği kanıtlanmış olmasına rağmen henüz yeterince uygulanmamaktadır. Ayrıca aile hekimliği uzmanlık eğitimlerinde güncel aşı bilgilerine daha çok yer verilmesi ile aile hekimliği asistanlarının bilgi düzeyleri daha da arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: According to the World Health Organization data, rotavirus infection, which causes hospitalization of more than 2 million children every year and is a significant viral cause of diarrhea, especially in children under the age of 5, has led to the development of various vaccines. These vaccines have been implemented in daily practice. The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of family medicine assistants regarding rotavirus infection and rotavirus vaccines. Materials and Methods: The study was conducted through a survey on the assistants undergoing training in the Family Medicine Department of Adana City Training and Research Hospital, with permission obtained from the Adana City Training and Research Hospital Ethics Committee. Participants' demographic information, attitudes towards rotavirus vaccine, and responses to 22 questions measuring their knowledge about rotavirus infection and vaccines were analyzed. Results: The study included 106 participants, with 48.1% being female. The average age of the participants was 30.69±3.87, and the average duration of medical practice was 5.59±3.55 years. While 80.2% of the participants reported having encountered rotavirus infection previously, 85.8% stated that they recommended rotavirus vaccine to families. The participants' average score on the 22-item knowledge survey was found to be 14.98±3.51. Participants who expressed having sufficient knowledge about rotavirus and recommended the vaccine to families had significantly higher knowledge levels compared to other participants. Conclusion: Rotavirus vaccination has significantly reduced the frequency and severity of rotavirus-associated gastroenteritis, hospitalization rate, and disease-related mortality in infants and young children. Since rotavirus vaccine is not currently included in the national vaccination program, it is not yet adequately implemented despite its proven efficacy and safety. In addition, the knowledge level of family medicine assistants can be further increased by including more up-to-date vaccine information in family medicine specialty trainings.