Ankara'daki Aile hekimliği uzman ve asistanlarının rotavirus enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge, attitudes and behaviours of physicians and residents of family medicine in Ankara about rotavirus infection and vaccination
- Tez No: 460131
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aile hekimliği asistan ve uzmanları birinci basamak sağlık hizmetlerinde görev yaparlar ve koruyucu hekimlik hizmetlerinde önemli görevleri vardır. Bu yüzden halk sağlığını etkileyen hastalıklar ve aşılar hakkında bilgilerini her zaman güncel tutmaları gerekmektedir. Rotavirus enfeksiyonu da ülkemiz için önemli bir sağlık problemidir. Rotavirus enfeksiyonuna karşı kullanımda olan iki aşı bulunmaktadır. Fakat ülkemiz ulusal aşı takviminde rotavirus aşısı bulunmamaktadır. Biz de bu çalışmamızda aile hekimliği uzman ve asistanlarının rotavirus enfeksiyonu ve aşısı hakkında farkındalıklarını değerlendirmeyi amaçladık. Araştırma gözlemsel, kesitsel bir anket çalışması olarak planlandı. Ankara ilindeki eğitim ve araştırma hastanesi ve üniversite hastanesinde görev yapan aile hekimliği asistan ve uzmanlarına 22 soruluk anket uygulandı. Araştırmaya katılan 180 kişinin cevapları değerlendirmeye alındı. Anket sorularından herhangi birine yanıt vermeyen katılımcılar yanıt vermedikleri soru için değerlendirme dışı bırakıldılar. Katılımcıların büyük çoğunluğunun rotavirus enfeksiyonunun özelliklerini genel olarak bildiği ve farkında olduğu görüldü. Fakat rotavirus aşısı hakkında bilgi düzeyi daha düşük orandaydı. Pediatri rotasyonu yapan aile hekimliği asistanlarının pediatri rotasyonu yapmayanlara göre rotavirus aşısını daha yüksek oranda hastalarına önerdiği görüldü. Rotavirus aşısını hastalarına önermeyenlerinde büyük çoğunluğu aşı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için aşıyı önermediklerini belirtti. Bu durumda rotavirus aşısının da içinde bulunduğu ulusal aşı programı dışındaki aşılar için eğitim planlamaları ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Family medicine residents and physicians work in primary health care services and have important duties in preventive medicine services. So, family physicians always need to keep up to date their knowledge about illnesses and vaccinations that affect public health. Rotavirus infection is also an important health problem for our country. There are two vaccines in use against Rotavirus infection. However, there is no rotavirus vaccine in the national vaccination calendar of our country. We also aimed to evaluate the awareness of rotavirus infection and vaccination by family medicine physicians and residents in this study. The research was planned as an observational, cross-sectional survey study. A questionnaire of 22 questions was applied to family medicine residents and physicians working in the training and research and university hospitals in Ankara. The answers of 180 people who participated in the survey were taken into consideration. Participants who did not respond to any of the questionnaires were left out for no answered questions. It was seen that the vast majority of participants were generally aware of the properties of rotavirus infection. But the level of knowledge about rotavirus vaccine was lower. It was seen that family medicine residents who had pediatric rotation offered rotavirus vaccination to patients with higher rates than those who did not have pediatric rotation. Most of those who did not offer rotavirus vaccination to their patients stated that they do not offer vaccination because they do not have enough information about the vaccine. In this case, we can say that there should be training plans for out of program vaccines, including rotavirus vaccine.