L-NAME hipertansif sıçanlarda Naringin'in Apelin ve Nrf-2 ekspresyonları üzerine etkisi
Effect of Naringin on Apelin and Nrf-2 expressions in L-NAME hypertensive rats
- Tez No: 863166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA PARLAK AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, NG-nitro-L-arjinin metil ester (L-NAME) ile oluşturulan deneysel hipertansiyon modelinde Naringin'in Apelin ve Nükleer faktör eritroid 2-ilişkili faktör 2 (Nrf-2) ekspresyonları üzerine etkisinin araştırılmasını amaçlamıştır. Araştırmada, 28 adet erişkin Spraque-Dawley cinsi erkek sıçan her grupta 7'şer adet olmak üzere rastgele seçilip toplam 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna; 14 gün boyunca günlük 0.5 ml zeytinyağı oral gavajla verildi. L-NAME grubuna; 14 gün boyunca günlük 40 mg/kg/BW dozunda L-NAME zeytinyağı ile birlikte oral gavajla verildi. L-NAME+NAR grubuna; 14 gün boyunca günlük 40 mg/kg/BW dozunda L-NAME ve akabinde 80 mg/kg/BW dozunda Naringin (NAR) zeytinyağı ile birlikte oral gavajla verildi. NAR grubuna; 14 gün boyunca günlük 80 mg/kg/BW dozunda Naringin zeytinyağı ile birlikte oral gavajla uygulandı. Tüm sıçanların çalışmanın 0., 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of Naringin on Apelin and Nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (Nrf-2) expressions in the experimental hypertension model created with NG-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME). In the study, 28 adult Spraque-Dawley male rats were randomly selected, 7 in each group, and divided into a total of 4 groups. Control group; 0.5 ml of olive oil was given daily by oral gavage for 14 days. L-NAME group; L-NAME was given by oral gavage together with olive oil at a daily dose of 40 mg/kg/BW for 14 days. L-NAME+NAR group; L-NAME at a daily dose of 40 mg/kg/BW and then Naringin (NAR) at a dose of 80 mg/kg/BW were given by oral gavage together with olive oil for 14 days. NAR group; Naringin was administered by oral gavage together with olive oil at a daily dose of 80 mg/kg/BW for 14 days.