Sıçanlarda deneysel hipertansiyon modelinde Rutin'in Chemerin ve eNOS ekspresyonları üzerine etkisi
Effect of Rutin on Chemerin and eNOS expressions in an experimental hypertension model in rats
  1. Tez No: 863175
  2. Yazar: ZAFER TALAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA PARLAK AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, NG-nitro-L-arjinin metil ester (L-NAME) ile oluşturulan deneysel hipertansiyon modelinde Rutin'in Chemerin (Chemerin chemokine-receptor 1-CMKLR1) ve endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS) ekspresyonları üzerine etkisinin araştırılmasını amaçlamıştır. Araştırmada, erişkin 28 adet Spraque-Dawley erkek sıçan her grupta 7'şer adet olmak üzere seçilip toplam 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna; 21 gün boyunca günlük 0.5 ml zeytinyağı oral gavajla verildi. L-NAME grubuna; 21 gün boyunca günlük 50 mg/kg/BW dozunda L-NAME zeytinyağı ile birlikte oral gavajla verildi. L-NAME+Rutin grubuna; 21 gün boyunca günlük 50 mg/kg/BW dozunda L-NAME zeytinyağı ile birlikte ve akabinde 100 mg/kg/BW dozunda Rutin distile suyla süspanse hale getirilerek oral gavajla verildi. Rutin grubuna; 21 gün boyunca günlük 100 mg/kg/BW dozunda Rutin distile suyla süspanse hale getirilerek oral gavajla uygulandı. Tüm sıçanların çalışmanın 0., 7., 14. ve 21.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of Rutin on Chemerin (Chemerin chemokine-receptor 1-CMKLR1) and endothelial nitric oxide synthase (eNOS) expressions in the experimental hypertension model created with NG-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME). In the study, 28 adult Spraque-Dawley male rats were selected, 7 in each group, and divided into a total of 4 groups. Control group; 0.5 ml of olive oil was given daily by oral gavage for 21 days. L-NAME group; L-NAME was given by oral gavage together with olive oil at a daily dose of 50 mg/kg/BW for 21 days. L-NAME+Rutin group; L-NAME was given together with olive oil at a daily dose of 50 mg/kg/BW for 21 days, and subsequently Rutin at a dose of 100 mg/kg/BW was suspended in distilled water and given by oral gavage. Rutin group; Rutin at a daily dose of 100 mg/kg/BW was suspended in distilled water and administered by oral gavage for 21 days.