Uluslararası dengesiz haber akımının ülke tanıtımına etkisi
The Effect of international unstable news flow on the introduction of the country
  1. Tez No: 86318
  2. Yazar: FATİH GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLUNGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Uluslararası iletişim alanında görülen haber akışındaki dengesizliğin ülke (tanıtımına etkisini görebilmek için, ilk önce bu dengesizliğin boyutlarına bakmak gerekir. Uluslararası iletişimin yapısmda görülen dengesizlik iki bileşenden oluşmaktadır. Birincisi, iletişime ilişkin maddi kaynakların dağılımındaki (alt yapıdaki) dengesizlik, ikincisi ise haber ve kültür ürünlerinin akışındaki dengesizliktir. Uluslararası iletişim sisteminin gelişmekte olan ülkelerin aleyhine işlemesiyle birlikte ortaya çıkan olumsuz sonuçlardan belki de en önemli olanı, söz konusu ülkelerin dünya basm-yaym organlarında haberler aracılığıyla olumsuz tanıtılmalarıdır. Bu durumu örneklemek amacıyla, 1996 ve 1997 yıllarında Türkiye'nin dış basındaki durumu incelenmiştir. Buna göre; 1996 ve 1997 yıllarında Türkiye hakkındaki haber ve yorumların yer aldığı basın yayın organları ve dolayısıyla ülkelerin tutumları şöyledir: Yansız haberler bir yana bırakıldığında, 1996 yılında Türkiye hakkında aleyhte haberler lehte haberlerden yaklaşık 15, 1997 yılında ise 14 kat fazla yer almıştır. Bu durum, Türkiye'nin uluslararası basın yayın organlarında haberler aracılığıyla tanıtımında sıkıntılar yaşadığını göstermektedir. Aleyhte haber sıralamasında ilk üç sırayı alan Kıbrıs, Yunanistan, İnsan Hakları konularına ilişkin haber örneklerinde Türk ve Türkiye hakkında yer alan temaların özeti şöyledir:“Sadist, zorba, şiddet yanlısı, kaba, sistematik işkence yapan, yozlaşmış, cinayet işleyen, kanlı şekilde askeri operasyonlar yapan, bütün köyleri yerle bir eden, işgalci, çılgın, nefret ve kin dolu, boyunduruk kuran, barbar, sürekli komşularıyla sürtüşen, savaş çığlıkları atan, istilacı, turistler için tehlikeli, çocuk gibi davranan, tehdit eden, insan kıyımına göz yuman, zor kullanan, uluslararası karışıklıkların elebaşısı, hoyrat, emperyalist, hiç bir haklı gerekçe olmadan öldüren, savaş kışkırtıcısı, uzlaşmaz vb.”Bu gibi temaları içeren aleyhte haberler, Türkiye'nin uluslararası basında haberler aracılığıyla olumsuz bir biçimde tanıtılmasına, Türk ve Türkiye imajının da olumsuz olarak yapılanmasına sebep olabilmektedir. Çünkü basın hem kamuoyunu etkileyen hem de kamuoyundan etkilenen bir araç konumundadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to be able to see the effect of unstability in the news flow seen in the field of international communication on the introduction of the country, firstly it is essential to look at the dimensions of this unstability. The unstability seen in the structure of international communication is composed of two components. First the unstability in the distribution of the material resources ( infra structure ) regarding the communication, second the unstability in the flow of the news and culture products. The most significant one of the unfavourable results occurring along with the operation of the international communication system against the developing countries is probably the negative introduction of the mentioned countries through the means of the news in the world press publication organs. To be an example to this situation the state of Turkey in the foreign press was examined in the years of 1996 and 1997. According to this; The press-publication organs in which the news and comments about Turkey took part in the years of 1996 and 1997 and therefore the manners of the countries are so: When the impartial news is let alone, the unfavourable news about Turkey in the year of 1996 took part 15 times, as for in the year of 1997 14 times as many as the favourable news. This situation shows that Turkey suffers from the trouble in its introduction in the international press-publication organs due to the news. The summary of the subjects about which Turks and Turkey were involved in the news examples concerning Cyprus, Greece, Human Rights rating the first three in the unfavourable news is such:“ Sadist, tyrannical, violence, supporter, rude, torturing systematically, degenerated committing crime, performing bloody military operations, destroying all the villages, occupying, crazy, full of hatred and grudge, putting under the yoke, barbarian, conflicting with the neighbours incessantly, uttering a cry for war, invader, dangerous for tourists, childish, threatening, condoning homicide, compulsive, the ringleader of the international agitations, boorish, imperialist, murdering without a justifiable reason, provoking war, irreconcilable, etc.”The unfavourable news including such topics cause the introduction of Turkey in a negative way in the international press owing to the news building the images of Turk and Turkey in a negative way. Because press is in a position of a medium both affecting the public opinion and affected by the public opinion.