Yönetim ve kadın: Bankacılık sektöründe durum
Women and management in banking sector
  1. Tez No: 86319
  2. Yazar: ASLI ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu tez, kadınların yönetici olarak çalışmalarında ve yönetici konumuna terfi etmelerinde karşılaştıkları zorluklan araştırmak amacı ile hazırlanmıştır. Çalışma, teorik ve amprik olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde, Türkiye'de ve gelişmiş ülkelerde kadının çalışma yaşamındaki konumu ele alınmıştır. Kadın yöneticilerin karşılaştıkları zorluklara değinilmiş ayrıca, bankacılık sektöründe çalışan kadınların durumu incelenmiştir. Amprik bölümde ise bankacılık sektöründeki yönetici kadınların karşılaştıkları zorluklan belirleyebilmek amacıyla, 1997 yılında Türkiye'de faaliyette bulunan Merkez Bankası dahil 70 bankada çalışan kadın yöneticilere uygulanan bir anket çalışması yer almaktadır. Anket çalışmasının yanısıra mülakat da uygulanmış, verilerin daha güvenilir olması sağlanmaya çalışılmıştır. Kadın bankacılara 200 anket ulaştırılmış ancak bunun 129'una cevap alınabilmiştir. % 65 olan cevaplanma oram oldukça yüksektir ve ana kitleyi temsil niteliğine sahiptir. Anketi cevaplandıran bankacı kadınların % 22,48'i üst kademe, % 67,44'ü orta kademe, % 10,08 'i ise alt kademe yöneticilerdir. Araştırmanın bulgularına göre; bankalarda çalışan kadın yöneticilerin büyük bir çoğunluğu işyerlerinde cinsiyete dayalı ayırımcılık yapıldığını, örgüt içerisindeki“cam tavanın”yükselmelerini engellediğim ve erkeklerin çalışma yaşamında daha avantajlı olduğunu belirtmişlerdir. Çalışma yaşamına ara veren kadın yöneticilerin ifâde ettikleri 129en büyük neden, evlilik ve çocuk sahibi olmanın getirdiği sorumluluklardır. Kadın bankacıların yarısı, kadının başarılı olması ve yönetici konumuna gelmesinin eşiyle rekabet durumunu ortaya çıkaracağım belirtirken, müşteri ile ilişkiler kapsamında gerçekleştirilen iş yemekleri ve seyahatlerinin özel hayatlarında zorluklar yarattığım iMe etmişlerdir. Araştırma, toplumda yerleşik gelenekler, ataerkil aile yapısı ve kadınlara karşı geliştirilmiş olumsuz önyargıların onların çalışma yaşamında ikinci plana itilmesine neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu olumsuzların giderilmesi için makro boyutta ve sektör bazında düzenlemeler getirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu amaçla, karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. 130
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is prepared to examine the difficulties that women face in their business life as managers. The study consists of two parts; theoretical and empirical parts. In the theoretical part, the position of women in business life and their career development in Turkey and developed countries are examined. Especially the hindrance that women working in the banking sector experience analyzed deeply. In the empirical part, a questionnaire was sent and face-to-face interviews were applied to a total of 200 female managers working in one of the 70 banks, including the Central Bank of Turkey, in 1997 m order to determine the difficulties that they face in their career life. The number of women replied to the questionnaires and hold an interview were totaled 129. The rate of questionnaires answered is 65 %, which is safely considered as representative of the total number. Of those replied, 22.48 % is the upper-level managers, 67.44 % is the middle-level managers and 10.08 % is the lower-level managers. The findings of the study show that a majority of women working in the Turkish banking sector faces gender discrimination and glass ceiling. As a patriarchal culture, the Turkish culture primarily expects women to become mothers and wives. Even among the women who hold a job outside the home, some primarily define themselves in terms of wives and mothers rather than that of businesswomen. The 131main reason that female managers give a break in their career life is the responsibilities brought with the children and marriage. Women, since they are working, face some difficulties in their private life. Especially, the business trips, long working hours and the success of women at work cause some problems in their family life. Generally speaking, the Turkish customs, patriarchal culture and the prejudgement against women slow down the promotion of female managers. It is thought that some general and sectoral measures should be taken in order to prevent these disadvantages. In this respect, some measurements are tried to be developed. 132