Improving the word-of-mouth effect on social media sites and what motivates users to share content on social media platforms
Sosyal medya sitelerinde ağızdan ağıza etkisini artırmak ve kullanıcıları sosyal medya platformlarında içerik paylaşmaya ne motive eder
  1. Tez No: 863198
  2. Yazar: TİNA FATHIANPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sosyal medya sitelerinde ağızdan ağza pazarlamayı geliştirmenin amacı, bir markanın görünürlüğünü artırmak ve daha geniş bir kitleyi çekerek daha fazla dönüşüm ve satış elde etmektir. Kullanıcıları sosyal medya platformlarında içerik paylaşmaya yönlendiren çeşitli nedenler bulunmaktadır, bunlar arasında kişisel bağlantılar, sosyal çevrelerinden onay arama, eğlence değeri bulma, bilgi ve bilgi paylaşma, ve kişisel kimliklerini ifade etme yer alır. Ağızdan ağza pazarlamayı etkili bir şekilde optimize etmek için, kullanıcıların motivasyonlarıyla uyumlu ve onları ağları içinde paylaşmaya teşvik eden çekici ve ilgili içerikler oluşturmak son derece önemlidir. Bu modeli doğrulamak için Facebook kullanıcıları arasında bir anket yayıldı ve toplanan veriler bu modeli doğrulamak için kullanıldı. Toplanan verilerin tamamı kullanışlı olmasa da bazı sonuçlar çıkarıldı. İlk olarak, içerik türleri ile kullanıcıyı paylaşmaya teşvik etme arasındaki ilişki çok güçlü görünmektedir, bu da kullanıcıyı paylaşmaya teşvik etme engellerinin oldukça düşük olduğu anlamına gelmektedir. İkinci olarak, öznel norm, güçlü sosyal bağlar kullanıcıyı paylaşmaya teşvik etme ile önemli derecede ilişkilidir. Ayrıca güven, algılanan risk ile önemli derecede ilişkilidir. Son olarak, paylaşım davranışının farklı Facebook kullanıcı grupları için farklı olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of improving word of mouth marketing on social media sites is to increase the visibility of a brand and attract a larger audience, ultimately resulting in more conversions and sales. Users are driven to share content on social media platforms for various reasons, including personal connections, seeking validation from their social circle, finding entertainment value, sharing information and knowledge, and expressing their personal identities. To effectively optimize word of mouth marketing, it is crucial to create engaging and relevant content that aligns with users' motivations and encourages them to share it within their networks. A survey was spread among Facebook users to collect data which was used to validate this model. Although not all of the collected data was useful some conclusions were drawn. First the relationship between content types and motivate user to sahre appears to be very strong which means that barriers for motivate user to share are quite low. Second subjective norm, strength social ties was significantly related to motivate user to share. Furthermore trust was significantly related to perceived risk. Finally sharing behaviour seems to be different for different groups of Facebook users