Miyase Sertbarut'un çocuk edebiyatı eserlerinin estetik ölçütler açısından incelenmesi
Examination of Miyase Sertbarut's works of children's literature in terms of aesthetic criteria
  1. Tez No: 863199
  2. Yazar: HATİCE NUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARAKUŞ TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuk edebiyatı alanında eserler veren Miyase Sertbarut'un eserlerini önceden belirlenmiş estetik ölçütler bağlamında incelemektir. ​ Çalışmanın araştırma nesnesini Miyase Sertbarut'a ait“Çöp Plaza-1, Hayaller Hawaii- Çöp Plaza-2, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü- Troller, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü- Cesaret Oyunu”isimli eserler oluşturmaktadır. Söz konusu yazara ait beş çocuk edebiyatı eserinin estetik ölçütler açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi temel nitel desen yöntemiyle saptanmıştır. Araştırmada temel nitel desen yöntemiyle elde edilen veriler içerik analizi yoluyla değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Verilerin çözümleme aşamasında Dedeoğlu Orhan (2019)'un hazırlamış olduğu“estetik ölçütler kontrol listesi”kullanılmıştır. Eserler kontrol listesinde yer alan 11 ölçüt ve 42 alt ölçüt bağlamında incelenmiştir. İncelenen eserler, ölçütler bağlamında incelenmiştir. Ardından ölçütlere göre gruplandırılıp yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre“Çöp Plaza-1, Hayaller Hawaii- Çöp Plaza-2, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü- Troller, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü- Cesaret Oyunu”isimli eserlerde estetik ölçütleri büyük çoğunlukla karşıladığı saptanmıştır. Eserlerden hareketle, belirlenen 11 ölçüte uygun örnek bulgulara yer verilmiştir. Söz konusu beş eserin belirlenen 11 ölçütten 28 evet, 20 kısmen, 6 hayır bulunmaktadır. İncelenen beş eserin çocukta estetik bir bakış açısı oluşturabilecek niteliklere sahip olduğu kanısına varılmıştır. Dolayısıyla eserler hem çocukları güzel olana yönlendirecek bir özelliğe hem de dilsel, duyuşsal ve bilişsel becerilerini geliştirme özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the works of Miyase Sertbarut, who produces works in the field of children's literature, in the context of predetermined aesthetic criteria. The data for this research is gathered from Miyase Sertbarut's literature works named as“Çöp Plaza-1, Hayaller Hawaii-Çöp Plaza 2, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü-Troller, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü-Cesaret Oyunu”. The basic qualitative pattern was utilized to examine and evaluate aforementioned author's five children's literature works in terms of aesthetic criteria. In the research, the data obtained by the basic qualitative pattern was evaluated and interpreted through content analysis. During the data analysis phase, the“aesthetic criteria checklist”prepared by Dedeoğlu Orhan (2019) was utilized. The literature works were examined in the context of 11 criteria and 42 subcriteria in the checklist. After the examination of the data, they were categorized and interpreted according to predetermined criteria. According to the data obtained from the research, it was observed that the works named“Çöp Plaza-1, Hayaller Hawaii-Çöp Plaza 2, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü-Troller, Ünsüz Youtuber'ın Günlüğü-Cesaret Oyunu”mostly have met the aesthetic criteria. Based on the work, sample findings which met the criteria were included in the research. The five works examined have 28 yes, 20 partially and 6 no answers out of 11 determined criteria. It was concluded that the five works examined had qualities that could create an aesthetic perspective in the childhood. Therefore, the works have the quality of both directing children to the beautiful one and developing their linguistic, affective and cognitive skills.