Özgün baskıresim ve özgün baskıresim eğitimi üzerine yazılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
An analysis of master's theses on original printmaking and original printmaking education
- Tez No: 863213
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2000-2020 yılları arasında özgün baskıresim ve özgün baskıresim eğitimi alanında yazılmış lisansüstü tezleri incelemektir. Araştırma, tarama modeli olarak adlandırılan nicel araştırma yöntemlerini kullanarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) veri sisteminde“özgün baskı”ve“baskıresim”anahtar kelimeleriyle belirlenmiş ölçüt örnekleme yöntemini benimsemiştir. Bu şekilde, toplamda 63 lisansüstü tez örneklemi oluşturmuştur. Çalışmanın analizinde, doküman incelemesi ve içerik analizi kullanılmıştır. Özgün baskıresim alanında yapılan lisansüstü çalışmalarda belirli üniversitelerin öne çıktığı, genellikle sosyal bilimler ve eğitim bilimleri enstitülerinde araştırmaların yoğunlaştığı, çalışmaların temel konularının özgün baskıresim alanındaki teknikler olduğu, örneklem gruplarının genellikle sınırlı çeşitliliğe sahip olduğu, çoğunlukla nitel araştırma tekniklerinin tercih edildiği ve bu konunun henüz yaygın bir ilgi alanı olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Özgün baskıresim alanındaki lisansüstü tezlerde, nitel araştırmaların yanı sıra nicel ve karma araştırmalara vurgu yapılması, özellikle küçük yaş gruplarına odaklanarak çeşitlilik sağlanması ve atölye ekipmanı, akademik ve sağlık sorunları gibi engellerin minimize edilmesi, yeni araştırmalara olanak tanıyan akademik bir öneriyi içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine postgraduate theses written in the field of original printmaking and original printmaking education between the years 2000 and 2020. The research adopts quantitative research methods, specifically the scanning survey, using the criterion sampling method determined with the keywords“original print”and“printmaking”in the Higher Education Council (YÖK) data system. In this way, a total of 63 postgraduate thesis samples were selected. The analysis of the study, based on document examination and content analysis, yielded the following prominent findings: Specific universities stand out in postgraduate studies conducted in the field of original printmaking, with a concentration of research generally observed in social sciences and education sciences institutes. The primary focus of these studies is on the techniques in the field of original printmaking. It is noted that sample groups generally exhibit limited diversity, qualitative research techniques are mostly preferred, and the subject area is not yet a widely recognized area of interest. The graduate theses in the field of original printmaking propose an academic recommendation, emphasizing not only qualitative research but also quantitative and mixed-method inquiries. The suggestion involves focusing on small age groups to enhance diversity and minimizing obstacles such as workshop equipment limitations, academic challenges, and health issues to facilitate opportunities for new research.