Ali el-Kârî'nin Envâru'l-Kur'ân ve Esrâru'l-Furkan ve el-Cemâleyn li'l-Celâleyn isimli tefsirlerinde müteşabih ayetlere yaklaşımı
Ali el-Kârî's approach to mutashabih verses in his tafsir Envâru'l-Qur'ân and Esrâru'l-Furgan and al-Jamalayn li'l-Jalalayn
- Tez No: 863225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN İYİBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eserlerini incelediğimiz Ali el-Kârî yaşadığı dönemde yaptığı çalışmalarıyla ehli islama önemli bir katkı sunmaktadır. İnceleme fırsatını bulduğumuz Envâru'l-Kurân ve Esrâru'l- Furkân ile el-Cemâleyn li'l-Celâleyn isimli eserlerinde Kur'ân-ı anlamaya yönelik çok güzel örnekler sunmuştur. Çalışmamızda bu örneklerden bir bölüm olan Müteşâbih âyetler ele alınmıştır. Öncelikle Muhkem ve Müteşâbih kavramları hakkında bilgilendirme yapılmış, akabinde, müteşâbih ayetler bağlamında ele alınan bu kelimelerin muhtemel manaları aktarılmaya çalışılmıştır. Asıl konuya başlamadan önce tezin ana kaynağını teşkil eden Envâru'l-Kur'an ve Esrâru'l-Furkan ile el-Cemâleyn li'l-Celâleyn eserleri tanıtılmış, bu eserlerin müellifi olan Ali el-Kârî'nin hayatı, ilmi kişiliği, meşhur eserleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Akabinde Ali el-Kârî'nin Envâru'l-Kurân ve Esrâru'l-Furkân ile El-Cemâleyn li'l-Celâleyn İsimli eserlerinde müteşâbih ayetleri nasıl yorumladığı aktarılmaya çalışılmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması bakımından tefsir alanında yıldızlaşan bazı âlimlerin görüşlerine de bu çalışmada yer verilmiştir. Netice olarak ortaya çıkan bu çalışma ile yüce kitabımız Kur'ân-ı Kerîm'in anlam bakımından kapalı olan bazı kelimelerinin en doğru şekilde anlaşılması noktasında gelecek nesillere ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Ali al-Qari, whose works we have examined, made a significant contribution to the Islamic community during his lifetime with his studies in this field. In his works, such as 'Enwar al-Qur'an' and 'Esrar al-Furqan' as well as 'al-Jamalayn li'l-Jalalayn,' he provided beautiful examples for understanding the Qur'an. In our study, a section of these examples, namely the Mutashabih verses, has been addressed. First, a preliminary explanation about the concepts of Muhkam and Mutashabih has been provided, followed by an attempt to convey the possible meanings of these words in the context of Mutashabih verses. Before delving into the main topic, the main source of the thesis, namely 'Anwar al-Qur'an' and 'Asrar al-Furqan' as well as 'al-Jamalayn li'l-Jalalayn,' has been introduced, along with preliminary information about the author of these works, Ali al-Qari, his life, his scholarly personality, and his famous works. Finally, through observing how Ali al-Qari interpreted the Mutashabih verses in his works 'Anwar al-Qur'an' and 'Asrar al-Furqan' as well as 'al-Jamalayn li'l-Jalalayn,' a dedicated effort has been made to gather together the possible meanings, aiming to shed light on the correct understanding of some of the Qur'an's ambiguous words for future generations. To better understand the subject, the opinions of some prominent scholars in the field of exegesis have also been included in this study. The author's aim with this work is to shed light on the most accurate understanding of some of the closed words of our noble book, the Qur'an, for future generations.