Covıd-19 pandemisinde uzaktan eğitim sürecinin öğretmenlerin öğrenciler ile olan iletişimine etkileri: Doğa okulları florya kampüsü örneği
The effects of distance education on Covid-19 pandemi on the communication of teachers with students: Doğa schools florya campus example
  1. Tez No: 863252
  2. Yazar: DUYGU APARİ
  3. Danışmanlar: DR. CİHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz şartlarında öğrenci-öğretmen iletişiminin sağlıklı şekilde oluşmasına katkı sağlamak, sürdürülebilir bir eğitim sistemi hayati öneme sahiptir. İkili iletişim sağlandığı takdirde eğitim sistemi daha kaliteli ve interaktif hâle gelecektir. Öğrencilerin beklentilerinin bilinmesi onlarla iyi iletişim kurabilmenin ön şartlarının başında gelmektedir. Nihai hedefi topluma mutlu insanlar kazandırmak olan eğitim sürecinde öğrenciler ile kurulan doğru iletişim onların, öğretmene ve okula karşı olan tutumlarının değişmesini de sağlaması açısından kritiktir. Ancak küresel ölçekte meydana gelen birtakım gelişmeler zaman zaman bu iletişim süreçlerini de kesintiye uğratacak ya da tekrar ele alınmasını gerektirecek durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bunun en tipik örneğini Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkıp dünya geneline yayılan Covid-19 pandemisi oluşturmaktadır. Hayatın tüm alanlarını etkileyen pandemi eğitim sisteminde uzaktan eğitimin yoğun olarak kullanılmasına neden olmuştur. Bu durum eğitimde önemli iletişim sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışma da uzaktan eğitim sürecinin okullarda öğretmenler ile öğrenciler arasındaki iletişime etkileri yapılan anketler ile ölçülmüştür. Bu iletişim sorunlarının tespiti benzer durumların tekrar hayatımıza girdiği bir durumda alacak olduğumuz önlemler açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Distance education, whose conceptual framework was formed in the 1700s, became widespread with television broadcasts in the 1990s, and gained a whole new dimension with the developments in internet technologies; it has been a method frequently used during the Covid-19 pandemic, which affected the entire world. The importance of using communication tools and correct communication techniques in achieving success in education and achieving goals is obvious. In distance education conducted without physical contact, the concept of communication should be given much more importance. Managing the communication process between teachers and students is critical. In this research, the effects of the distance education process on communication between students and teachers in schools are emphasized. Doğa Schools Florya Campus was chosen as the research area. A survey was conducted with teachers working in Doğa Schools Florya Campus. The surveys were carried out on the forms prepared online due to the pandemic process. The data obtained were analysed, and the effects of teachers and students on communication in the distance education process were evaluated. As a result of the research, it was seen that although teachers and students were satisfied with the communication processes, they could not get enough efficiency from distance education activities.