Medyalar arası gündem belirleme kuramı çerçevesinde 2020 ABD başkanlık seçimi
2020 United States Presidential election within the framework of intermedia agenda setting theory
- Tez No: 863256
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma ile iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle parçalara bölünen ve bireyselleşen medya ortamında eski ve yeni medya arasındaki medyalar arası gündem belirleme ilişkilerine bakılmıştır. Kovid-19 salgınıyla birlikte benzersiz bir süreçte gerçekleştirilen 2020 ABD başkanlık seçimine odaklanan araştırmayla kampanya döneminin son 14 gününde toplanan 341.432 Twitter gönderisi ile ülkenin önde gelen 7 ana akım medya kuruluşlarındaki 7.637 online içeriğin gündem ilişkileri incelenmiştir. Bir dizi içerik analizinin ardından kurulan panellerle çapraz gecikmeli korelasyonlar hesaplanmış ve oluşturulan taban hizası eşiğiyle değerlendirmelere gidilmiştir. Gelişmeye devam eden yeni medya ortamının elit medyanın gücüne meydan okuyup okumadığını ölçen çalışmada, adaylar“Biden”ve“Trump”özelinde parçalara bölünen verilerle ise gündemin akış yönü üzerinde yeni fikirler edinilmiştir. Sonuçlar; her iki aday hakkında yapılan haberlerle paylaşılan sosyal medya içeriklerinin konu ve nitelik gündemlerinin birbirini beslediğini ortaya koymuştur. Siyasal iletişim bağlamında gündem ilişkileri birinci aşamaya göre ikinci aşama daha güçlüdür. Öte yandan döngüsel bir fenomene dönüşen gündem belirleme süreci çapraz gecikmeli korelasyonlarla desteklense de akışı baskılayan taraf, bazı zaman dilimlerinde“Trump”ve“Biden”olarak yer değiştirmiştir. Bu durum heterojen yapısıyla online gündemin olağandışı zamanlarda dinamik unsurlarla karakterize edildiğine yönelik yeni bir kanıt olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study delves into the intermedia agenda-setting relationship between social media and mainstream media within the contemporary, increasingly fragmented, and individualized landscape shaped by advancements in communication technologies. Focused on the unprecedented circumstances of the 2020 US Election amid the COVID-19 pandemic, this research scrutinizes the intermedia agenda relations across 341,432 Twitter posts spanning the final 14 days of the campaign and 7,637 online pieces from seven prominent media organizations in the country. As a result of extensive content analyses, cross-lagged correlations were conducted by using established panels and establishing a baseline threshold for evaluations. This study aims to evaluate how the evolving new media ecosystem potentially challenges the dominance of elite media. By dissecting data pertaining specifically to the“Biden”and“Trump”campaigns, fresh insights emerge on the flow of agendas. Findings reveal a reciprocal reinforcement between the topic and attribute agendas featured in social media content concerning both candidates and the news coverage surrounding them. In the realm of political communication, agenda relations exhibit greater potency at the secondary level compared to the primary level. Conversely, while the agenda-setting process has evolved into a cyclical phenomenon, evidenced by cross-lagged correlations, there are instances where the dominant party influencing the flow has shifted between“Trump”and“Biden”during certain time intervals. This serves as fresh evidence highlighting the dynamic nature of the online agenda, characterized by its heterogeneous structure, particularly during extraordinary times.