Borsa İstanbul Banka Endeksi'nde işlem gören bankalarla ilgili haberlerin bankaların hisse senedi performansına etkisi
The impact of news on the stock performance of Banks Traded on the Borsa Istanbul bank index
  1. Tez No: 863254
  2. Yazar: İLKNUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Finansal piyasaların etkin ve verimli işleyebilmesi için taraflar arasındaki bilgi simetrisi oldukça önemli bir kavramdır. Hisse senetleri ile ilgili haberlerin ya da firmaca yapılan duyuruların hisse senedi değerine etkisi piyasa etkinliği açısından incelenmesi gereken konulardan biridir. Çalışmada etkin piyasalar hipotezi, sermaye piyasasında asimetrik bilgi ve bunun yol açtığı ters seçim ve ahlaki tehlike kavramları, sermaye piyasalarında kamuyu aydınlatma kavramı işleyişi ve türleri, BİST Banka Endeksi'ne dair bilgilere yer verildikten sonra hisse senedi performansını etkileyen faktörler, kurumsal yönetim, finansal, genel, hukuki, operasyonel ve yeniden yapılandırma konularıyla ilgili haberlere ait yapılan çalışmalar incelenmiştir. Çalışma 2.1.2018-31.12.2022 yıllarını kapsayan dönemde Borsa İstanbul Banka Endeksi'nde işlem gören 10 adet banka ile ilgili ana akım medya, finansal dergiler, resmi kurumlar ya da diğer medya kanalları aracılığıyla paylaşılan değer niteliği olan 3830 adet haberin olumlu, olumsuz veya nötr şeklinde ve ayrıca kurumsal yönetim, finansal, genel, hukuki, operasyonel ve yeniden yapılandırma şeklinde kodlanan haberler kukla değişkenler aracılığıyla analiz dahil edilmek üzere veri setine dahil edilmiştir. Çalışmada EViews 12 paket programı ve Stata 14.2 paket programı ile panel veri analizi uygulanmış olup teoriyi destekler yönde bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkeni olarak hisse senedi getirisi; kontrol değişkenler olarak Piyasa Değeri/Defter Değeri, özkaynak kârlılık oranı (ROE), hissenin günlük işlem sayısı ve bağımsız değişken olarak da kodlanan haberlerin kukla değişken olarak oluşturulan verileri analize dâhil edilmiştir. Buna göre bahsedilen dönem içerisinde sermaye piyasasında işlem gören bankalarla ilgili olumsuz haberlerin hisse senedi getirisine etkisi negatiftir. Olumlu ve nötr haberlerin hisse senedi getirisi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve belirgin bir etkisi yoktur. Finansal haberlerin hisse senedi getirisi üzerindeki etkisi negatiftir. Hukuki, genel, kurumsal, operasyonel ve yeniden yapılanma haberlerinin hisse senedi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi yoktur. Ayrıca resmi kurumlardan elde edilen haberlerin hisse senedi getirisi üzerindeki etkisi negatifken anaakım medya, finans dergileri ve diğer medya kanalları aracılığıyla ulaşılan bilgilerin hisse senedi getirisi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve belirgin bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information symmetry among parties is a crucial concept for the effective and efficient functioning of financial markets. The impact of news related to stocks or announcements made by firms on stock prices is one of the issues that need to be examined in terms of market efficiency. In this study, the efficient market hypothesis, asymmetric information in the capital market, adverse selection, and moral hazard concepts, as well as the concept and types of public disclosure in capital markets, are discussed. After providing information about the BIST Bank Index, factors affecting stock performance and corporate governance, financial, general, legal, operational, and restructuring news are examined. The study includes the analysis of 3830 news items categorized as positive, negative or neutral and further categorized into corporate governance, financial, general, legal, operational, and restructuring, shared through mainstream media, financial magazines, official institutions, or other media channels between 2.1.2018-31.12.2022, related to 10 banks traded on the Borsa Istanbul Bank Index. These data are included in the dataset for analysis through dummy variables. Panel data analysis was conducted using the EViews 12 package program and the Stata 14.2 package program and findings supporting the theory were obtained. Stock return is the dependent variable in the study, while Market Value/Book Value, Price/Earnings ratio, and the daily trading volume of the stock are control variables, and news coded as dummy variables are included as independent variables in the analysis. Accordingly, the impact of negative news on the stock returns of banks traded in the capital market during the mentioned period is negative. Positive and neutral news do not have statistically significant effects on stock returns. Financial news has a negative impact on stock returns. Legal, general, corporate, operational, and restructuring news do not have statistically significant effects on stock returns. Additionally, while news obtained from official institutions has a negative impact on stock returns, it is concluded that information obtained through mainstream media, financial magazines, and other media channels does not have statistically significant effects on stock returns.