Hükümlü çocukların anne baba tutumlarının ve gelecek beklentilerinin incelenmesi
Examination of parenting attitudes and future expectations of juvenile offenders
  1. Tez No: 863269
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Suç insanın varoluşuyla ortaya çıkmış ve her zaman varlığını korumuştur. Toplumsal olan insan için yaşanılan sosyal ortamda kendini güvende hissediyor olmak yaşam kalitesi için de son derece önemlidir. Toplumun sağlığı ve refahı o toplumu oluşturan bireylerin iyi oluş haliyle sağlanabilir. Söz konusu iyilik hali en temelde bireyin özelinde önem kazanır. Bu da bizi çocuğa götürür. Biz ulus olarak her ailede çocuğun biricikliğini ve ihtiyaçlarını ne ölçüde sağlayabiliyorsak, toplumda da bunu görüyoruz. Suç özünde doğru olanı, diğerinin hak ve özgürlüklerini korumayı seçmemek. Çocuk suçluların olduğu, çocuk suçluluğundan bahsettiğimiz yerde temelde büyük sıkıntılar olduğunu kabul ederek işe başlıyoruz. Be nedenle bu çalışmada kanunla muhalefete düşmüş çocukların anne baba tutumları incelenmiş suça karışmış olmak ile ilgisi araştırılmıştır. Demografik özellikleri doğrultusunda suça karışmış olan çocukların aile dinamikleri ve işlenilen suça yönelik bilgiler elde edilmiştir. Her geçen yıl kanunla muhalefete düşmüş çocuk sayısında artış gözlendiği dikkate alındığında alan çalışmaları da son derece önemlidir. Araştırmada aynı zamanda çocukların gelecek beklentileri de incelenmiştir. Gelecek beklentilerinin olumlu ve yüksek oluşu kişinin yaşam standartları ile doğrudan ilişkilidir. Hüküm giymiş ve risk altında olan çocukların içinde bulundukları sürecin gelecek algılarını, beklentilerini nasıl etkilediği önemlidir. Geleceğe dair umutlu olmak ve destek görmek onlar için tekrar suça karışma, sürüklenme konusunda koruyucu faktör görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
Crime has emerged with the existence of humans and has always persisted. Feeling secure in the social environment one lives in is crucial for the quality of life for individuals within society. The health and welfare of a society can be achieved through the well-being of the individuals who constitute that society. This well-being fundamentally gains importance on an individual level, leading us to the child. As a nation, we observe the uniqueness and fulfillment of a child's needs in each family to the extent we can, reflecting this in society. Crime, at its core, involves not choosing what is right and not protecting the rights and freedoms of others. Acknowledging the inherent challenges when discussing juvenile offenders and juvenile delinquency, we embark on this study. Therefore, in this study, the parenting attitudes of children who have violated the law have been examined, and the relationship between being involved in a crime and parenting attitudes has been investigated. Information about the family dynamics of children involved in crime and details related to the committed crime have been obtained based on their demographic characteristics. Given the increasing number of children falling into legal offenses each year, field studies are of utmost importance. The study also explores the future expectations of these children. The positivity and high aspirations for the future are directly related to an individual's living standards. It is crucial to understand how the current situation of convicted and at-risk children affects their perceptions and expectations for the future. Having hope for the future and receiving support will act as protective factors against reoffending and drifting for them