Fen bilimleri öğretmenlerinin değerlendirmelerine göre revize edilmiş eleştirel okuma etkinliklerinin öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of revised critical reading activities on learning products according to science teachers' evaluations
  1. Tez No: 863272
  2. Yazar: EMİNE ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı 8. Sınıf 2. dönem Fen Bilimleri dersi konularını kapsayan ve öğretmen görüşlerine göre revize edilen eleştirel okuma etkinliklerinin uygulanmasının, öğrencilerin akademik başarı, fen performansı ve LGS başarıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu araştırma nicel araştırma yaklaşımlarından deneysel araştırma deseninde yürütülmüş olup, araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı bahar döneminde Zonguldak ili Ereğli ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 112 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verileri akademik başarıyı ölçmek için kullanılan akademik başarı testi ve fen performansını ölçmek için kullanılan fen performans testi ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi ve analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Grupların denkliğini belirlemek için öğrencilerin 8. sınıf 1. dönem fen bilimleri dersi başarı puanları ANOVA ile incelenmiştir. Akademik başarı testi ve fen performans testinden elde veriler ise“2x2 Anova”ile analiz edilerek eleştirel okuma uygulamalarının etkililiği test edilmiştir.Çalışma sonucunda eleştirel okuma uygulamaları ile fen öğretiminin yapıldığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ve fen performansları fen öğretim programının gerektirdiği uygulamaların yapıldığı kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı düzeyde yüksek bulunurken LGS başarısı açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma bulguları göz önüne alındığında eleştirel okuma uygulamasının başarı ve performans üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmektedir. Bu bağlamda müfredat geliştirme süreçlerinden sınıf içi etkinliklere kadar birçok eğitsel süreçte eleştirel okuma uygulamalarının kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of implementing critical reading activities, which cover the subjects of 8th grade 2nd semester Science course and revised according to teacher opinions, on students' academic achievement, science performance and LGS achievement. This research was conducted in an experimental research design from quantitative research approaches, and the study group of the research consisted of 8th grade students in a public secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the Ereğli district of Zonguldak province in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The data were collected using an academic achievement test used to measure academic achievement and a science performance test used to measure science performance. SPSS program was used to analyze the data. In order to determine the equivalence of the groups, students' 8th grade 1st semester science course achievement scores were analyzed by ANOVA. The data obtained from the academic achievement test and science performance test were analyzed with“2x2 ANOVA”to test the effectiveness of critical reading practices. As a result of the study, the academic achievement and science performance of the students in the experimental group students who were taught science with critical reading practices were found to be significantly greater than the control group students who were taught science with the practices required by the science curriculum whereas LGS scores did not differed significantly between control and experimental group. Considering the research findings, it is seen that critical reading practices have a positive effect on achievement and performance. In this context, it is recommended to use critical reading practices in many educational processes from curriculum development processes to classroom activities.