Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı düşünme eğilimleri ile tasarım temelli pedagoji hakkındaki düşünce ve etkinliklerinin incelenmesi
Examination of early childhood education teachers' creative thinking tendencies, ideas and applications about design based pedagogy
  1. Tez No: 840661
  2. Yazar: GONCA ANI AR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı düşünme eğilimleri ile tasarım temelli pedagoji hakkındaki düşünce ve etkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma desen yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Örneklem seçiminde ilk olarak Bitlis ilinin Adilcevaz, Tatvan ve Ahlat ilçelerinde görev yapmakta olan ve kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 88 okul öncesi öğretmeni katılımcı grup olarak belirlenmiştir. Özgenel ve Çetin (2017) tarafından geliştirilen ''Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği'' kullanılarak nicel veriler toplanmıştır. Öğretmenlerin yaratıcılık eğilimleri puanlarının yüksek olduğu ve yaratıcılık eğilimleri puanlarının cinsiyet, yaş ve lisans değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda ise, öğretmen görüşmeleri, tasarım temelli etkinliklerin analizi ve öğretmen değerlendirmeleri yer almaktadır. Çalışmanın nitel boyutuna katılacak öğretmenlerin belirlenmesi için öğretmenlerin puanları yaratıcı düşünme eğilimlerine göre yüksek, orta ve düşük olarak gruplanmıştır ve tüm gruplardan öğretmenlerin katılımı ile öğretmen görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Ölçek sonuçlarından alınan puan düzeylerine bağlı olarak 12 okul öncesi öğretmeni görüşmelere katılmıştır. Görüşmelerde öğretmenlerin yaratıcı ve eleştirel düşünme, gelişim alanları hakkında teorik ve uygulamalı görüşler belirttikleri ancak tasarım temelli uygulamalar hakkında detaylı örnekler vermedikleri görülmüştür. Öğretmenlerin tasarım süreçleri örnekleri bazı soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bazı öğretmenler fen deneylerini tasarım temelli etkinlikler olarak tanımlamıştır. Araştırmanın son basamağında ise görüşmeye katılan 12 öğretmen arasından daha yüksek yaratıcılık eğilimi puanı alan üç öğretmenden sınıflarında uyguladıkları tasarım temelli uygulama örnekleri paylaşmaları istenmiştir. Bu öğretmenler bir diğer öğretmenin hazırladığı etkinlikleri incelemiş ve etkinliklerini tekrar düzenlemişlerdir. Öğretmenler tarafından hazırlanan etkinlik örnekleri incelendiğinde ise öğretmenlerin etkinlikleri çocukların gelişim düzeylerine uygun planladıkları görülmüştür. Ancak süreçte yaratıcılık ve eleştirel düşünmeyi destekleyecek tasarımın sınırlamalarına, parametrelerine ve tasarımı daha iyi hale getirebilecek kriterlere yer vermedikleri gözlenmiştir. Öğretmenlerin birbirlerini değerlendirirken de bu detaylara odaklanmadıkları görülmüştür. Öğretmenler birbirilerini değerlendirirken planlama ve tasarım sürecine odaklanmış ancak tasarım temelli pedagojide olması gerekenlere değinmemişlerdir. Öğretmenlere bu konuda daha önce hazırlanmış ve uygulanmış tasarım temelli pedagoji örnekleri sunulmuş ve etkinliklerini tekrar düzenlemeleri talep edilmiştir. Düzenlenen etkinliklerde tasarım etkinliklerinin sınırlamalar, parametreler, kriterler içerdiği görülmüştür. Okul öncesinde tasarım temelli pedagojinin uygulanması yeni bir alandır. Daha önceki çalışmalarda gözlendiği gibi öğretmenlerin uygulamalarında düşük düzeyde olan becerilerin öğretmenlere sunulan fırsatlar ile desteklenebildiği gözlenmiştir. Öğretmenlerin yaratıcılık eğilimleri yüksek olmasına rağmen, tasarım temelli pedagojide yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi etkin şekilde uygulayabilmeleri için desteğe ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine early childhood teachers' creative thinking dispositions. In addition, early childhood teachers' ideas about and applications of design-based pedagogy were investigated. In this mixed-methods study, an explanatory sequential design was implemented. 88 preschool teachers working in the Adilcevaz, Tatvan, and Ahlat districts of Bitlis province were selected by using the convenience sampling method. The study was conducted in the fall semester of the 2021–2022 academic year. Quantitative data were collected using the“Marmara Creative Thinking Tendency Scale”developed by Özgenel and Çetin (2017). Teachers' creative thinking score was high, and there were significant differences based on gender, age, and education level. In the qualitative phase, teachers participated in the interviews, provided activity examples, and reviewed activity examples. To select teachers for the qualitative phase, teachers' creative thinking scores were grouped as high, medium, and low. After selecting teachers' from different creative thinking disposition levels, we conducted interviews with 12 teachers. Teachers presented theoretical views on creative thinking, critical thinking, and development areas. Teachers did not discuss detailed examples of design-based activities. Several teachers were also confused about design-based applications since they discussed science experiments as design-based activities. In the final phase of the study, three teachers who had higher creativity tendency scores among the 12 teachers who participated in the interview were asked to share examples of design-based applications they implemented in their classes. In the next step of the qualitative phase, three of the twelve teachers who took part in the interview were asked to provide examples of design-based applications they implemented in their classrooms. These teachers were selected from the high creative thinking disposition group. These teachers examined the activities prepared by another teacher and revised their activities. The activity examples prepared by the teachers included details related to the development levels. However, teachers missed design limitations and parameters that would support creativity and critical thinking in the design process. Teachers also did not include criteria that could make the design better. Teachers missed discussing these ideas when reviewing another teacher's activity. While evaluating each other, teachers focused on the planning and design process but did not mention what should be included in design-based pedagogy. Teachers were presented with implemented design-based pedagogy examples and were asked to revise their activities. Revised activities included limitations, parameters, and criteria for design. Implementing design-based pedagogy in preschool is a new field. Similar to previous studies, low-represented skills in teachers' practices can be supported by the opportunities offered to teachers. Teachers have high creativity tendency dispositions, and they need support to effectively support creative and critical thinking in design-based pedagogy.