Factors affecting the choice of university: The case of international student in Istanbul
Üniversite seçimini etkileyen faktörler: İstanbul'daki uluslararası öğrenci örneği
  1. Tez No: 863275
  2. Yazar: EBRU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin temel amacı, uluslararası öğrencilerin Türkiye'de okumak için belirli bir üniversiteyi seçmelerini etkileyen önemli faktörleri araştırmak ve analiz etmektir. Bu çalışma, uluslararası öğrencilerin İstanbul, Türkiye'deki seçilmiş vakıf üniversitelerinde eğitim alma kararını etkileyen karar faktörlerini araştırmıştır. Veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış ve sorular İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde öğrenim gören katılımcı uluslararası öğrencilere sorulmuştur. Tüm veriler Google Formlar'da oluşturulan bu anket aracılığıyla toplanmış, anket literatür taraması dikkate alınarak oluşturulmuştur. Çevrimiçi anket e-posta yoluyla dağıtılmış ve çevrimiçi ankete toplam 185 öğrenci katılmıştır. Değerlendirme verilerinin analizinde Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS) kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucuna göre İstanbul'da mevcut kurumlarını tercih etmelerindeki en kritik faktörler; Yaşam Maliyeti, Kurumsal İtibar, Akademik Kalite, Kurumsal Devam Maliyeti ve Olumsuz Ağızdan Ağza Söylentidir. Öte yandan reklam, olumlu ağızdan ağıza pazarlama ve aileden ağıza pazarlama gibi faktörlerin uluslararası öğrencilerin Türkiye'de üniversite seçmesinde o kadar da önemli faktörler olmadığı anlaşılmıştır. Sonuçlar kadın ve erkek öğrenciye göre de değişmekte, kadın öğrencilerin üniversite seçimlerinde Yaşam maliyeti, Kurumsal devam maliyeti ve sosyal medyanın etkisini erkek öğrencilere kıyasla daha fazla dikkate almakta olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis to investigate and analyze the crucial factors affecting international students' choice of a particular university to study in Türkiye. This study explored the decision factors affecting international students' decision to study at selected foundation universities in Istanbul, Türkiye. Data were collected through the online survey method, and the questions were asked to the participating international students studying in foundation universities in Istanbul. All data was collected through this survey created in Google Forms. The questionnaire was created considering the literature review. The online survey was distributed via email, and a total of 185 students participated in the online survey. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used to analyze the evaluation data. According to analyses, the most critical factors in choosing their current institution in Istanbul are Cost of Living, Institutional Reputation, Academic Quality, Institutional Cost of Attendance, and Negative Word of Mouth. On the other hand, advertising, positive word of mouth, and family word of mouth are not so significant to choosing a university in Türkiye for international students. The analysis results also vary depending on male and female students, and it has been revealed that female students take the cost of living, institutional attendance cost, and the impact of social media into consideration more than male students when choosing a university.