Teknolojik yönelimlerin örgüt itibarına etkisi
- Tez No: 863284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İtibar kavramı bir kurumu ayakta tutan en önemli değerlerden birisidir. Sahip olduğu tüm paydaşların şekillendirdiği bir şey olan kurumsal itibar, kurumdaki her türlü eylem, benimsenen örgütsel kültür ve yansıtılan imaj doğrultusunda olumlu veya olumsuz bir noktaya evrilebeilmektedir. Değişen ve aynı zamanda gelişen teknoloji çağında kurumlar için teknolojik uygulamaları benimsemenin önemine her geçen gün daha da dikkat çekilmektedir. Bu amaçla bu çalışmada teknolojik yönelimlerin kurumsal itibara olan etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 20-50 yaş aralığında 252 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik form, Kurumsal İtibar Ölçeği ve Teknoloji Yönelim Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, teknolojik yönelimlerin kurumsal itibarınhedef kitleye yakınlık ve bilinirlik alt boyutları üzerinde yordayıcı bir etkisi vardır. Aynı zamanda bu alt boyutlar ile teknoloji yönelim ölçek skorları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ölçek verilerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, işletmedeki pozisyon, toplam iş deneyimi değişkenlerine göre farklılaşma durumları incelenmiştir. Teknolojik yönelim demografik değişkenlere göre bir farklılık göstermezken; kurumsal itibar alt boyutlarında gruplar arasında anlamlı farklılıkların olduğu değişkenler tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler literatür bulguları doğrultusunda tartışılmıştır ve gelecek araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of reputation is one of the most important values that keep an institution alive. Corporate reputation, shaped by all its stakeholders, can evolve to a positive or negative point in line with all kinds of actions in the institution, the adopted organizational culture, and the reflected image. In the age of changing and developing technology, the importance of adopting technological applications for institutions is drawing more and more attention every day. For this purpose, the effect of technological trends on corporate reputation was examined in this study. 252 people between the ages of 20-50 participated in the study. The sociodemographic form, Corporate Reputation Scale, and Technology Orientation Scale were used as data collection tools. According to the findings, technological trends have a predictive effect on the closeness to the target audience and awareness of sub-dimensions of corporate reputation. At the same time, a positive significant relationship was detected between these sub-dimensions and technology orientation scale scores. The differentiation of the scale data according to gender, age, marital status, educational status, position in the enterprise, and total work experience variables was examined. While technological orientation does not differ according to demographic variables, Variables with significant differences between groups were identified in the corporate reputation sub-dimensions. The data obtained from the study were discussed in line with the literature findings, and suggestions were made for future research.