Türkiye'de sektörler bazında ücret ayrımcılığı
Sectoral gender wage discirimination in Turkey
- Tez No: 863291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı yapılmış çalışmalardan farklı olarak Türkiye'de cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığı konusunu sektörler bazında araştırmaktır. Bu bağlamda bireylerin emek piyasası sektörlerinde karşılaştıkları ücret farklılıklarının ne kadarının bireysel özelliklerinden ne kadarının cinsiyete dayalı ayrımcılıktan kaynaklandığı incelenmektedir. Ücret ayrımcılığını tahmin etmek amacıyla TÜİK'ten alınan 2014-2020 yılları Hanehalkı İşgücü Anketi mikro verileri kullanılmaktadır. İlk olarak, Oaxaca-Bliender ayrıştırma yöntemi kullanılarak kadınların ve erkeklerin ücretleri arasındaki fark ayrıştırılmaktadır. Buna göre ortalama beşeri sermaye farklılığından kaynaklı olarak kadınların erkeklerden %5,9 daha fazla ücret aldıkları tespit edilmiştir. Ancak kadınlara yönelik cinsiyete dayalı ayrımcılıktan dolayı kadınlar erkeklerden %6,8 daha düşük ücret almaktadır. Türkiye'de sektörler bazında cinsiyete dayalı ayrımcılık incelendiğinde ise hizmet sektöründe kadına yönelik cinsiyate dayalı ayrımcılık en yüksek düzeyde iken ulaşım sektöründe kadına yönelik pozitif ayrımcılık yapıldığı tespit edilmiştir. Diğer yandan inşaat ile finans ve sigorta sektöründe cinsiyete dayalı ayrımcılık olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate gender-based wage discrimination in Turkey by sectors. It is examined how much of the wage disparities encountered by individuals in labor market sectors are due to individual characteristics and how much is due to gender-based discrimination. Micro data from the Household Labor Force Survey for the years 2014-2020, obtained from the Turkish Statistical Institute (TÜİK), are used to estimate wage discrimination. Firstly, using the Oaxaca-Blinder decomposition method, the wage gap between women and men is dissected. According to this, it is found that due to the average difference in human capital, women receive 5.9% higher wages than men. However, due to gender-based discrimination against women, women receive 6.8% lower wages than men. When gender-based discrimination is examined by sectors in Turkey, it is determined that gender-based discrimination against women is highest in the service sector, while positive discrimination towards women is observed in the transportation sector. On the other hand, it is revealed that there is no gender-based discrimination in the construction and finance and insurance sectors.