Lenfosit kültüründe, HBsAg pozitif hasta lenfositlerinin immunolojik davranışlarının araştırılması
The Investigation of the immunological behaviours of the lymphocytes from HBsAg positive patrents in invitro lymphocyte culture medium
- Tez No: 8633
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
immun yanıt yeteneği olan Lenfositler invitro kültür ortamında bir mitojen veya bir antijenle stimule edildikleri zaman DNA sente zini arttırırlar. DNA' daki bu artış kültüre radyoaktif işaretli Timidin ilave edilerek ölçülebilir. Bu çalışmada 15 Hepatit-B teş hisi konmuş hastanın kanı ve 15 sağlıklı kişinin kanından (kontrol grubu) izole edilmiş lenfositlerin invitro blastik transformasyon ları çalışılmıştır. Sonuç olarak HBsAg'nın invitro kültür ortamların da; gerek kontrol grubu ve gerekse hasta grubu Lenfositlerinde“blas tik transformasyon”üzerinde baskılayıcı bir rol oynadığı görüldü. II
Özet (Çeviri)
The immune competent lymphocytes have ability to increase their DNA aynthesis when they are stimulated by an antigen or mitogen in invitro culture medium. This DNA increase can be mea- 3 sured by the incorporation of added H labelled thymidine in to DNA in cell culture. In this study, the invitro blastic transforma tion of lymphocytes, which were isolated from blood taken from 15 patients with hepatitis-B infection and from 15 control, was observed against their own plasma and the inactivated HBsAg posi tive plasma. The incubatory effect of the HBsAg' in invitro culture II medium on blastic transformation,^ both lymphocytes taken from patients and from controls was the result observed. Ill-