Döviz kurunun sorunlu krediler ile ilişkisi: Türkiye'dekibankalar üzerine bir çalışma
The relationship of exchange rate with non performing loans: A study on banks in Turkey
  1. Tez No: 863316
  2. Yazar: TAHİR SELÇUK KARAKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, kredi takip oranına etki eden makroekonomik faktörlerden döviz kurundaki değişimlerin etkisini araştırmak adına temsilen dünya ticaretinde ve uluslararası alışverişlerde en çok işlem gören rezerv para birimi olan Amerika Birleşik Devletleri Doları (USD) kurunun artış ve azalış etkisi incelenmiştir. Çalışmanın amacı USD kurundaki artış ve azalışların kredi takip oranı ile ilişkisinin incelenmesi ve geleceğe yönelik kredi takip oranı ve döviz kuru tahminlerinin yapılmasıdır. Bu amaçla 2003:01 ve 2023:06 dönemlerine ait kredi takip oranları ve USD kurundaki değişimler aylık olarak listelenmiş ve aralarındaki korelasyonlar hesaplanmıştır. Daha sonra, zaman serisi analizi yapılarak belirtilen döneme ait USD kuru ve kredi takip oranı verileri ile gelecek yıla yönelik tahminler gerçekleştirilmiştir. Korelasyon sonuçlarına göre 2003:01 ve 2023:06 zaman aralığındaki veriler arasında eksi yönde zayıf bir korelasyon bulunmuştur ancak 2020:1 ve 2023:6 zaman aralığındaki veriler arasında eksi yönde çok güçlü bir korelasyon elde edilmiştir. Zaman serisi analizi sonucu 2023:1 ve 2023:6 zaman aralığındaki verilerin USD kuru ve kredi takip oranı tahmin sonuçları ile gerçek veriler karşılaştırıldığında birbirine yakın değerler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the increase and decrease effect of the United States Dollar (USD), the most traded reserve currency in world trade and international shopping, was examined in order to investigate the effect of changes in the exchange rate, one of the macroeconomic factors affecting the non performing loans rate. The aim of the study is to investigate the relations between increases and decreases in the USD exchange rate and the non performing loans rate and to make predictions about the non performing loans rate and exchange rate for the future. For this purpose, non performing loans rate and changes in the USD exchange rate for the periods 2003:01 and 2023:06 were listed monthly and the correlations between them were calculated. Then, time series analysis was performed and predictions for the next year were made with the USD exchange rate and non performing loans rate data for the specified period. According to the correlation results, a weak negative correlation was found between the data in the 2003:01 and 2023:06 time interval, but a very strong negative correlation was obtained between the data in the 2020:1 and 2023:6 time interval. As a result of the time series analysis, when the USD exchange rate and non performing loans rate prediction results of the data between 2023:1 and 2023:6 were compared with the real data, close values were observed.