Okul öncesi dönemdeki Türk ve göçmen çocuklarının sosyal becerilerinin incelenmesi
Examination of social skills of Turkish and immigrant children in preschool period
  1. Tez No: 863318
  2. Yazar: ÖZGE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmada, okul öncesi dönem Türk ve göçmen çocuklarının sosyal becerilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel tarama modelindedir. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Çankaya, Mamak ve Keçiören Merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 36 okul öncesi eğitim kurumundan, araştırmaya katılmaya gönüllü, öğretmen ve çocuklar ile gerçekleştirilmiştir. 113 Türk ve 51 göçmen olmak üzere toplam 164 çocuk, ebeveynleri ve öğretmenleri araştırmaya katılmışlardır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında,“Demografik Bilgi Formu”ve çocukların sosyal becerilerini belirlemek amacıyla“Okul öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED) Öğretmen Formu”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilk ile Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (basıklık) testleri, Histogram ve Q-Q Plot grafikleri ile incelenmiştir. İki bağımsız grup karşılaştırması için Mann Whitney U Testi, demografik veriler arasındaki homojenliğin tespiti amacıyla Ki-Kare testi kullanılmıştır. Türk ve göçmen çocuklarının genel sosyal beceri düzeyi, ailenin gelir düzeyi değişkenine göre anlamlı bir fark oluşturmamaktadır. Ancak çocuğun uyruğu, doğduğu ülke, cinsiyet, yaş, anaokuluna devam süresi, sahip olduğu kardeş sayısı, anne-babanın yaşı, ebeveynin medeni durumu, anne-babanın öğrenim durumu ve anne-babanın çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada, Türk çocuklarının sosyal beceri düzeyinin göçmen çocuklarından yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the social skills of preschool Turkish and immigrant children. The research is in a descriptive survey model. The study was conducted in the spring semester of the 2022-2023 academic year with teachers and children who volunteered to participate in the study from 36 preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Çankaya, Mamak and Keçiören in Ankara province. A total of 164 children, 113 Turks and 51 immigrants, their parents and teachers participated in the research.“Demographic Information Form”and“Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED) Teacher Form”were used to collect the data of the study in order to determine the social skills of the children. The conformity of the data to normal distribution was examined by Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilk, Skewness and Kurtosis tests, Histogram and Q-Q Plot graphs. Mann Whitney U Test was used for two independent group comparisons and Chi-Square test was used to determine the homogeneity between demographic data. The general social skill level of Turkish and immigrant children does not show a significant difference according to the family income level variable. However, it has been determined that there are significant differences depending on the variables of the child's nationality, country of birth, gender, age, duration of attendance at kindergarten, number of siblings, age of the parents, marital status of the parents, educational status of the parents and employment status of the parents. The study concluded that the social skill level of Turkish children is higher than immigrant children.