İngilizce dersi öğretimine yönelik duygu temelli çevrimiçi bir sistemin tasarlanması ve değerlendirilmesi
Design and evaluation of a sentiment-based online system for English language teaching
  1. Tez No: 863319
  2. Yazar: İBRAHİM ENES ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi öğrenme ortamlarında ortaokul beşinci sınıf İngilizce dersinin temel becerilerini baz alan duygu temelli bir sistemin tasarlanması ve değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel ve nicel verilerin beraber kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma sonunda beşinci sınıf öğrencilerinin dört temel dil becerilerini (okuma, yazma, konuşma, dinleme) geliştirebilecekleri duygu temelli bir ortam tasarlanmıştır. Ortam tasarımı için tasarım tabanlı araştırma (TTA) yöntemi kullanılmıştır. Tasarlanan ortamın değerlendirilmesi için 2022-2023 eğitim öğretim yılında Tokat ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 52 beşinci sınıf öğrencisinden 26 deney grubu ve 26 kontrol grubu olacak şekilde yarı deneysel desen kullanılarak veriler toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak performans notları, akademik başarı testi, İngilizce tutum ölçeği, İngilizce konuşma kaygısı ölçeği, gözlem formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin yabancı dil öğrenebilmeleri için temel becerilerini geliştirmede yaşanan problemleri, bilişsel problemleri, duygu analizine yönelik problemleri ve duyuşsal problemleri içeren bir ortam tasarımı çerçevesi önerilmiştir. Tasarımda öğrencilere sunulan içeriklerde ve temel becerilere yönelik etkinliklerde duygu analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında dil öğrenmede dört temel beceri üzerine etkinlikler paylaşılmıştır. Karma araştırma yöntemi nicel desen sonuçlarına göre çevrimiçi öğrenme ortamında duygu analizi yapılarak deney grubuna sunulan içeriklerin, öğrencilerin akademik başarısını istatistiksel olarak anlamlı derecede artırdığı, bu grubun İngilizce tutumlarının yükseldiği ancak bu yükselmenin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı ve grubun performans notlarının kontrol grubuna göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte deney grubunun İngilizce konuşma kaygı düzeylerinde düşüş olsa da bunun istatiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuca rağmen öğrenciler ve dersin öğretmeni ile yapılan görüşmeler ve araştırmacı gözlemleri sonucu elde edilen nitel verilerden öğrencilerin duygu temelli çevrimiçi ortamını kullandıktan sonra derslerde ve ders aralarında birbirleriyle İngilizce konuştukları tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise İngilizce akademik başarı testi puanlarında artış olsa da bu söz konusu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Kontrol grubundaki katılımcıların İngilizce tutumlarında düşüş meydana gelse de elde edilen puanlar istatistiksel olarak anlamlı değildir. Kontrol grubu öğrencilerinin İngilizce konuşma kaygı düzeylerinde kayda değer bir değişme gerçekleşmemiştir. Deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı testi, İngilizce konuşma kaygısı ve İngilizce tutumları son testleri arasında da anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Bahsedilen durumların yanında nitel verilerin analizinden deney grubu öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme ortamını severek ve hevesli kullandıkları, öğrencilerin derse yönelik motivasyonlarının arttığı, dersi daha çok sevdikleri, uygulama sonuna doğru çevrimiçi öğrenme ortamına ve derse yönelik olumlu tutum geliştirdikleri, İngilizce dersi dinleme, konuşma ve okuma becerilerinde gelişme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to design and evaluate a sentiment-based system based on the basic skills of the fifth-grade English course in online learning environments. In line with this purpose, a mixed-methods approach was used in the study, in which qualitative and quantitative data were used together. At the end of the research, a sentiment-based environment was designed in which fifth-grade students could improve their four basic language skills (reading, writing, speaking, and listening). The design-based research (DBR) method was used to design the environment. To evaluate the designed environment, data were collected from 52 fifth-grade students studying in a secondary school in Tokat province in the 2022-2023 academic year using a quasi-experimental design with 26 experimental groups and 26 control groups. Performance grades, an academic achievement test, the Scale of Attitude toward English Lesson, the English-Speaking Anxiety Scale, an observation form and a semi-structured interview form were used as data collection tools. As a result of the research, an environment design framework that includes the problems experienced in developing basic skills, cognitive problems, problems related to sentiment analysis, and affective problems for fifth-grade middle school students to learn a foreign language was proposed. In the design, sentiment analysis was used in the content presented to the students and in the activities for basic skills. Within the scope of the research, activities on four basic skills in language learning were shared. According to the results of the mixed research method quantitative design, it was determined that the content presented to the experimental group by using sentiment analysis in the online learning environment increased the academic achievement of the students statistically significantly, the English attitudes of this group increased. However, this increase was not statistically significant and the performance grades of the group were higher than the control group. However, although there was a decrease in the experimental group's English-speaking anxiety levels, it was not statistically significant. Despite this result, it was determined from the qualitative data obtained from the interviews with the students and the teacher of the course and the researcher's observations that the students spoke English with each other during and between the lessons after using the sentiment-based online environment. In the control group, although there was an increase in English academic achievement test scores, this increase was not statistically significant. Although there was a decrease in the English attitudes of the participants in the control group, the scores obtained were not statistically significant. There was no significant change in the English-speaking anxiety levels of the control group students. There was no significant difference between the post-tests of academic achievement test, English-speaking anxiety, and English attitudes between the experimental and control groups. In addition to the situations mentioned above, the analysis of the qualitative data showed that the experimental group of students used the online learning environment willingly and enthusiastically, their motivation towards the course increased, they liked the course more, they developed positive attitudes towards the online learning environment, and the course towards the end of the implementation, and their listening, speaking, and reading skills in English improved.