İntrakraniyal apseli olguların klinik ve tedavi sonuçlarının incelenmesi
The Estimation at the result of clinical and theraphy for patients with intracranial abscess
- Tez No: 86332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. DERDAR KEMALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1993-1999 yıllan arasında kliniğimizde intrakraniyal apse tanısı konulan hastaların klinik ve laboratuvar bulguları ve tedavi sonuçlan retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışma, 0-2 yaş grubunda 5, 2-15 yaş grubunda 26 ve 15 yaş üstü grubunda 26 olmak üzere 57 hastayı kapsadı. Tüm yaş gruplarında en sık etiyolojik neden olarak kronik otit (%42) tespit edildi. Baş ağrısı, ateş, bulantı-kusma, şuur seviyesinde azalma, ense sertliği ve hemiparazi hastalarda en çok tespit edilen semptom ve nörolojik bulgulardır. Burhol veya kraniyotomi ile aspirasyon tedavi yönteminde tam şifa bulma %56,4 ve mortalite %5,1; kraniyotomi veya kraniektomi ile total apse eksizyon tedavi yönteminde ise tam şifa bulma %17,6 ve mortalite %1 1,8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work was carried out to study retrospectively the findings of clinical and laboratory and the results of the theraphy for the patients diagnosed with intracranial abscess at our clinic between 1993 and 1999. The work covered 57 patients, 5 of whom in 0-2 age group, 26 in 2-15 age group, and 26 in over 15 age group. Chronic otit was found as the commenest aetiological cause in all age groups. The commenest symptoms and neurological findings in the patients were headache, fever, vominting-nausea, impairment of consciousness, neck stifrhess, and hemiparesis. It was found to be 56,4% fully healing and 5,1% mortality rate in therapy by the method of burr-hole aspiration while 17,6% fully healing and 11,8% mortality rate in therapy by the method of total abscess excision.