Eksperimental fokal serebral iskemi modellerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of experimental focal cerebral ischemic models
  1. Tez No: 86333
  2. Yazar: RAMAZAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
42 ÖZET Hayvan modellerinde iskemi oluşturmak için genelde middle cerebral arter (MCA) oklüzyonu yapılmıştır. Bunun için değişik oklüzyon metodlan tanımlanmıştır. Biz bu çalışmamızda bu metodlar arasında günümüzde popülaritesini koruyan iskemi modellerinden iki tanesini ele aldık. Birinci model: Kraniektomi yapmaksızın ratlarda geriye dönüşümlü bölgesel serebral iskemi modeli olan ekstrakranial intraluminal sutur yollanarak oluşturulan orta serebral arter oklüzyonu tekniği. İkinci model: Subtemporal alanda kraniektomi yapılarak orta serebral arter' in bipolarize edilmesi ile oklüzyon meydana getirilen teknik. Her iki teknikte MCA oklüzyonu yapılmaya çalışıldı. Tüm ratlarda oklüzyon öncesi, oklüzyon sonrası ve 72 saatlik reperfuzyon sonunda kan gazlan, hematokrit ve vücut ışılan ölçüldü. Oklüzyon sonrası ortaya çıkan enfarkt sahası 2,3,5-Triphenyl Tetrazoliumchloride (TTC) ile boyanarak incelendi. Fotoğrafları alındı. Her iki teknikle oluşan enfarkt alan hacimleri ölçüldü. Histokimyasal boyama sonrası ratlann serebral metabolizma değişiklikleri, kollaterallerin dolanım yetmezliği veya yetersizliğinden dolayı azalmış kan akımı, hem geçici iskemideki hem de sürekli iskemideki nörolojik değişiklikler, metabolik vasküler yapılar veya hemodinamik değişiklikler incelendi.43 Bu çalışmada MCA alanında akut iskemi meydana getirmede bu metotların güvenirliliği ve etkileri karşılaştırıldı. Teknikler arasındaki fark tanımlandı. Fokal serebral iskemi modelinin kolayteminedilebilen, ucuz, küçük laboratuar hayvanlarında oluşturulmasının yararlan, ayrıca TTC ile boyanılarak enfarkt alanının kolaylıkla gösterilebilmesinin faydalan literatürle karşılaştınlarak tartışıldı. Eksperimental iskemi modellerinin analizi sonucunda iskemi oluşturmak amacı ile MCA alanında oklüzyon meydana getirmek için subtemporal kraniektomi tekniğinin günümüzde uygulanan ekstrakranial intraluminal sutur tekniğinden daha uygun ve geçerli olduğu kanısına vanldı.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY İn general, middle cerebral artery (MCA) occlusion are performed in order to produce İscemia in animal models. For this respect, various occlusion methods were defined. İn mis study, we dwelt upon two of those ischemic modals that still preserve their popularity. The first modal : Middle cerebral artery oclusion technique is formed by sending extracranial intraluminal suture which is a reversible focal cerebral ischemic modal without performing craniectomy in rats The second modal: The technique in which occlusion was produced through bipolarization of middle cerebral artery by performing craniectomy in subtemporal region İn both techniques, we tried to produce MCA occlusion. Before and after occlusion, and at the end of 72 hours of reperfusion, blood gases, hematocrit and body temperatures were measured in all rats, infarct area that emerged after occlusion was stained with 2,3,5-Triphenyl Tetrazoliumchloride (TTC) and examined. The photographs were taken. Later, Cerebral metabolic alterations, blood flow that decreased due to circulatory failure or inadequacy of collaterals, neurologic changes in both temporary and permanent ischemia, metabolic changes were investigated. İn this study, the effects and reliability of these models in producing acut ischemia in MCA area were compared. The difference between45 the techniques was defined. The benefits of producing focal cerebral ischemic modal in easily available, cheap and small laboratory animals, as well as the benefits of easy detectability of infarct erea after being stained with TTC were compared. The findings were discussed with review of literature. Through analysis of experimental ischemic models, it was concluded that, informing occlusion in MCA area with the aim of producing ischemia, craniectomy technique was more appropriate and valid than currently applied extracranial intraluminal suture technique.