Koroner anjiografi olan hastalarda obstrüktif uyku apnesi sendromu riskinin belirlenmesi
Determination of the risk of obstructive sleep apnea syndrome in patients undergoing coronary angiography
- Tez No: 863321
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koroner anjiyografiye alınan hastaların pahalı olmayan yöntemlerle öncelikle OUAS risk faktörleri açısından değerlendirilmesi ve daha sonra OUAS tanısı için altın standart olarak kabul edilen polisomnografiye yönlendirilmeleri kardiyovasküler hastalıklara bağlı gelişebilecek komplikasyonları önlemede, kardiyovasküler hastalıkların etkin yönetiminde önemli olacaktır. Hastaların ve toplumdaki bireylerin birçok hastalığın risk faktörleri açısından değerlendirilmesi ise multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. OUAS'a bağlı gelişebilecek sorunların önlenebilmesi için sağlık ekibinin bir üyesi olan hemşirelerin OUAS'a bağlı gelişen komplikasyonları kavraması, OUAS'lı hastaların değerlendirilmesinin yapılmasına katkı sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle bu çalışma koroner anjiografi yapılan hastalarda obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) risk faktörlerini belirlemek ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla planlandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of patients undergoing coronary angiography in terms of risk factors for obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) with inexpensive methods and then referral to polysomnography, which is considered the gold standard for the diagnosis of OSAS, will be important in the effective management of cardiovascular diseases in preventing complications that may develop due to cardiovascular diseases. The evaluation of patients and individuals in the community in terms of risk factors for many diseases requires a multidisciplinary approach. In order to prevent problems that may develop due to OSAS, nurses, who are members of the health care team, should understand the complications related to OSAS and contribute to the evaluation of patients with OSAS. Therefore, this study was planned to determine the risk factors for obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) in patients who underwent coronary angiography and to examine the factors affecting it.