Geç Dönem Osmanlı ve Erken Dönem Türkiye Cumhuriyeti'nde Almanlar ile Fransızların resmî kurumları ve kültür hayatına etkileri
Late Ottoman and Early Republic of Türkiye official institution of the Germans and the French and their impact on cultural life
  1. Tez No: 863341
  2. Yazar: FEVZİ ALAETTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Tez konusu ele alınırken Geç Dönem Osmanlı ve Erken Dönem Türkiye Cumhuriyeti'nde Fransız ve Almanların Resmi Kurumları ve kültür hayatımıza etkilerinin İstanbul ve Ankara özelinde incelenerek İstanbul ve Ankara'daki kültürel faaliyetlerinin saptanması ve bu faaliyetlerin Ankara'nın başkent oluşundan sonraki dönem hangi şehirde yoğunlaştığının belirlenmesi amaçlandı. Tezde konuyla ilgili kitaplar, makaleler, tezler, arşivler ve özellikle de Erken Dönem Cumhuriyet basını incelenerek elde edilen bilgilerin kullanılması yöntem olarak uygulandı. Tez çalışmaları sonucunda konu üç bölüme ayrıldı. Birinci bölümde Geç Dönem Osmanlı ele alınarak ilk olarak İstanbul Beyoğlu'ndaki her iki ülkeye ait elçilikler, okullar, hastaneler ve dernekler araştırıldı, ikinci olarak Beyoğlu'ndaki kültürel yapının anlaşılması amacıyla kitapçılar, Fransızca ve Almanca basın, yeme içme ve eğlence mekânları, iki ülkenin de sahne sanatları mekânları, dönem İstanbul'unda Batı müziği ve son olarak da İşgal yıllarındaki eğlence anlayışı incelendi. İkinci bölümde yeni başkente Fransız ve Almanların tepkisi, elçiliklerin durumu, Ankara'nın inşasında Almanların etkisi, Ankara ve İstanbul'daki sahne sanatları mekânları, lokanta ve meyhaneler, eğitim politikasına iki ülkenin katkıları, arkeoloji enstitüleri ve Fransızca ve Almanca basın irdelendi. Üçüncü bölümdeyse Erken Cumhuriyet'te basına yansımalar araştırılarak elçiliklerin kültürel faaliyetleri, Bilim insanları, sanatçılar ve konferansları, iki ülkenin müzik etkinlikleri, filmleri ve sahne gösterileri, derneklerin etkinlikleri ve moda üzerine bulgular kullanılarak durum tespiti yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to examine the official institutions of the French and Germans in the Late Ottoman Period and the Early Turkish Republic and their impact on our cultural life in Istanbul and Ankara, to determine their cultural activities in Istanbul and Ankara, and to determine in which city these activities were concentrated in the period after Ankara became the capital. The thesis is based on the information obtained from books, articles, theses, archives and especially the Early Republican press. As a result of the thesis, the subject was divided into three chapters. In the first part, the Late Ottoman period was analyzed and firstly, the embassies, schools, hospitals and associations of both countries in Beyoğlu, Istanbul were researched. Secondly, in order to understand the cultural structure in Beyoğlu, bookstores, French and German press, food and entertainment venues, performing arts venues of both countries, Western music in Istanbul of the period and finally the entertainment concept during the Occupation years were analyzed. In the second part, the French and German reaction to the new capital, the status of the embassies, German influence on the construction of Ankara, performing arts venues, restaurants and taverns in Ankara and Istanbul, the contributions of both countries to education policy, archaeological institutes, and the French and German press are analyzed. In the third part, the findings on the cultural activities of the embassies, scientists, artists and their conferences, music events, films and stage performances of the two countries, activities of associations and fashion were analyzed by investigating the reflections in the press in the Early Republic.