Romantik ilişki doyumu ve rasyonel olmayan ilişki inançları arasındaki ilişkide ikili ilişkilerde çatışma çözme tepkilerinin aracı rolü
The mediating role of conflict resolution responses in dyadic relationships in the relationship between romantic relationship satisfaction and irrational relationship beliefs
  1. Tez No: 863342
  2. Yazar: EYLÜL SENA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada, ikili ilişkilerde çatışma çözme tepkilerinin romantik ilişki doyumu ve rasyonel olmayan ilişki inançları arasındaki ilişkide aracı rolü, bu değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkileri ve demografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Bu çalışmada, rasyonel olmayan ilişki inançları ve ilişki doyumu arasındaki nedensel ilişki çatışma çözme davranışının aracılık rolüne dayanarak açıklanmaktadır. Araştırma 336 kadın ve 88 erkek olmak üzere toplam 424 katılımcı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ), İkili İlişkilerde Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği (İİÇÇTÖ) ve Rasyonel Olmayan İlişki İnançları Ölçeği (RAİNÖ) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre RAİNÖ'nün farklı düşünme, cinsiyet farklılıkları ve fiziksel yakınlık alt boyutları ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide İİÇÇTÖ'nün konuşma, yokmuş gibi davranma ve çıkış alt boyutlarının aracı role sahip olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda İİÇÇTÖ'nün konuşma, yokmuş gibi davranma ve çıkış alt boyutları ve RAİNÖ'nün farklı düşünme, cinsiyet farklılıkları ve fiziksel yakınlık alt boyutlarının ilişki doyumunu anlamlı olarak yordadığı gözlemlenmiştir. Demografik değişkenlerden romantik ilişki durumu, ilişki süresi ve cinsiyet değişkeninin ilişki doyumuna katkısı anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of conflict resolution responses in dyadic relationships in the relationship between romantic relationship satisfaction and irrational relationship beliefs, the relationship between these variables and each other, and their differentiation according to demographic characteristics were examined. In this study, the causal relationship between irrational relationship beliefs and relationship satisfaction is explained based on the mediating role of conflict resolution behavior. The study was conducted with a total of 424 participants, 336 women and 88 men. Demographic Information Form, Relationship Satisfaction Scale (RAS), Responses to Dissatisfaction in Close Relationship- Accomodation Instrument (EVLN) and Irrational Romantic Relationship Beliefs Inventory (IRRBI) were used to collect data. According to the findings of the study, it was seen that the sub-dimensions of thinking differently, gender differences and physical intimacy of the RAIQ had a mediating role in the relationship between relationship satisfaction and the sub- dimensions of talking, pretending to be absent and exit of the CBRT. As a result of the study, it was observed that the talking, pretending to be absent and exit sub-dimensions of the IWLS and the divergent thinking, gender differences and physical intimacy sub- dimensions of the RAIQ significantly predicted relationship satisfaction. Among the demographic variables, the contribution of romantic relationship status, relationship duration and gender to relationship satisfaction was found to be significant.