Bir kayıp aranıyor
A missing person
- Tez No: 863343
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında öznel kamera kullanımı ile seyirciyi karakterin yerine koymak amaçlanmıştır. Filmin belirli sahneleri ana karakterin bakış açısıyla çekilmiş böylece izleyicinin hikayenin merkezine yerleştirilmesi planlanmıştır. Ana karakterin ruh hali, duyguları, aklından geçenler ve aynı zamanda anıları onun gözünden aktarılmıştır. Çalışma yabancılaşma kavramı ile desteklenmiş, psikolojik ve toplumsal anlamda incelenmiştir. Bu bağlamda kısa film“Bir Kayıp Aranıyor”yabancılaşma kavramı üzerinden analiz edilerek çalışmaya eklenmiştir. Filmde, uzun yıllar sonra kasabada yaşayan ailesinin evine dönen bir kadının, tecrit edilmiş, kısıtlanmış bir alanda hissettiklerini izleriz.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is aimed to put the audience in place of the the character through the subjective camera use. Certain scenes of the film were shot from the protagonist's point of view with an aim to place the audience at the heart of the storyline. The mood, feelings, thoughts, and also the memories of the protagonist are told from her standpoint. The study is supported with the concept of alienation and analyzed in psychological and social terms. In this context, the short film,“A Missing Person”, is analyzed on the basis of the alienation concept and included in the study. In this film, we are watching the feelings of a woman in an isolated and restricted area after her return to his family's house in a town after many years.