PERSİSTAN POSTÜRAL ALGISAL DİZZİNESS HASTALARINDA KOMPLEKS VİZÜEL UYARANIN DENGE, DİKKAT VE KISA SÜRELİ HAFIZAYA ETKİSİNİN İNCELENMESİ
Examination of the Effect of Complex Visual Stimulus on Balance, Attention and Short-Term Memory in Patients with Persistent Postural Perceptual Dizziness
  1. Tez No: 863345
  2. Yazar: TUĞÇE GÜREL SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Persistan postüral algısal dizziness (PPAD) dengesizlik, dizziness, non-spining vertigo şikayetlerinden biri veya daha fazlasının 3 ay ve daha uzun süre devam etmesi ile karakterize kronik fonksiyonel vestibüler bir bozukluktur. Hareketli veya kompleks vizüel uyaranlara maruziyet, PPAD semptomlarını şiddetlendiren 3 ana durumdan birisidir. Bu çalışmada, kompleks vizüel uyaranın PPAD hastalarında denge, dikkat ve kısa süreli hafızaya etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza PPAD'li 20 hasta, idiopatik kronik unilateral vestibüler hipofonksiyon'lu (KUVH) 20 hasta ve sağlıklı 20 birey (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Tüm bireylere vizüel vertigo analog skalası, baş dönmesi engellilik envanteri ve Beck anksiyete ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra katılımcılara kompleks vizüel uyaran olarak optokinetik uyaran izlettirilmiştir. Kompleks vizüel uyaran öncesinde ve sonrasında Stroop t-BAG form, digit span testi, denge hata puanlama sistemi (DHPS) uygulanmıştır. Gruplar arasında Stroop t-BAG form skorları açısından bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Gruplar arasında ileri ve geri digit span skorları açısından bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Ancak kompleks vizüel uyaranın PPAD hastalarında geri digit span test skorlarını azalttığı tespit edilmiştir (p=0,046). Kompleks vizüel uyaran öncesinde PPAD ve KUVH grubunun DHPS testinde sert zemin tandem duruş hata skoru kontrol grubuna göre daha yüksek elde edilmiştir (p=0,010 ve p=0,003).
Özet (Çeviri)
Persistent postural perceptual dizziness (PPPD) is a chronic functional vestibular disorder characterized by the persistence of one or more complaints of imbalance, dizziness, and non-spinning vertigo for three months or longer. Exposure to moving or complex visual stimuli is one of the three main situations that aggravate PPPD symptoms. This study aimed to examine the effects of complex visual stimuli on balance, attention and short-term memory in PPPD patients. Twenty patients with PPPD, 20 patients with idiopathic chronic unilateral vestibular hypofunction (CUVH) and 20 healthy individuals (control group) were included in our study. Visual vertigo analogue scale, dizziness disability inventory and Beck anxiety scale were applied to all individuals. Then, the participants were shown the optokinetic stimulus as a complex visual stimulus. Stroop t-BAG form, digit span test, and balance error scoring system (BESS) were applied before and after the complex visual stimulus. No difference was detected between the groups in terms of Stroop t-BAG form scores (p>0.05). There was no difference between the groups in terms of forward and backward digit span scores (p>0.05). However, complex visual stimulation was determined to decrease the back digit span test scores in PPPD patients (p=0.046). Before the complex visual stimulus, the firm ground tandem stance error score in the BESS test of both the PPPD and CUVH groups was higher than the control group (p =0.010 and p=0.003).