Plexus Brachialis'in cerrahi anatomisi
  1. Tez No: 86337
  2. Yazar: İBRAHİM MURAT AKBÖRÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Plexus brachialis, karmaşık yapısı, komşu olduğu yapılarla sıkı ilşkisi ve bulunduğu bölgenin anatomik yapısı itibariyle, dikkat edilmesi gereken bir yapıdır. Bu nedenle, plexus brachialis anatomisi ve olası muhtemel varyasyonlarının bilinmesi, boyun, omuz ve aksiller bölgede yapılacak cerrahi girişimlerde büyük fayda sağlar. Bütün bu zorluklan yenebilmek ve plexus brachialis lezyonlanna yönelik cerrahi yaklaşımları tartışmak için bu çalışmayı planladık. Çalışmada 6 adet erişkin kadavrasında 12 adet plexus brachialis' e anatomik diseksiyon uygulandı. Diseksiyon sırasında plexus brachialis'in normal anatomik oluşumu, dallanmaları ve varsa varyasyonları gözden geçirildi. Plexus'a ait morfometrik ölçümler yapıldı. Lezyon bölgesine yönelik cerrahi yaklaşım yolları tartışıldı. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY SURGICAL ANATOMY OF BRACHIAL PLEXUS Brachial plexus which has complex structure, risky relations with its neighbourhoods and in which anatomical region its located is a structure that care should be taken. For this reason, knowing its anatomical structure and its variations is helpful in neck, shoulder and axillary region surgery. We arrenged this study to argue and overcome the difficulties about surgery of brachial plexus lesions. In this study, twelve brachial plexus of six adult cadavers were dissected. During dissection normal structure of it, its branches and variations were overviewed. Morphometric measurements was done and surgical approaches to this site was discussed. 43