Farklı Dozlarda Poliamin (Spermidin) uygulamalarının açık alanda yetiştirilen çilek bitkisinin gelişim parametrelerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different doses of Polyamine (Spermidine) applications on the development parameters of strawberry (FragariaXAnanasa) plants grown in fields.
- Tez No: 863381
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, poliamin (spermidin) uygulamalarının çilek bitkisinde gelişim parametreleri ve stres koşulları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Bahçe bitkileri üzümsü meyveler bahçesinde yürütülmüştür. Çalışma Albion çilek bitkilerine 0.5 mM 1.0 mM 1.5 mM dozda uygulanan spermidin ve kontrol gruplarından oluşmuştur. 36 adet Albion nötr gün çilek fideleri 4 ayrı guruba ayrılırken her grup 9 bitkiden oluşmuştur. 90 günlük deneme sonucunda her gruptan şansa bağlı bitkiler seçilerek bitkilerin gelişim parametreleri incenip analizleri yapılmıştır. Her grup 3 tekerrür ve her tekerrür 12 bitkiden oluşmuştur. Sonuç olarak, spermidin uygulamaları Albion çilek çeşidi üzerinde pozitif yönde etki göstermitir. 1.5 mM lik ve 1.0 mM lik spermidin uygulamaları Albion çilek çeşidinin yaprak gelişim parametreleri üzeriene olumlu etkileri olmuştur. Ayrıca bu uygulamalar çileklerin meyve fiziksel özelliklerini pozitif yönde etkilemiştir. Spermidin uygulamalarının farklı dozlarının bitkinin morfolojik özelliklerine olumlu yönde etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of polyamine (spermidine) applications on development parameters and stress conditions in strawberry plants. The study was carried out at Kırşehir Ahi Evran University, Faculty of Agriculture, Horticultural Plants and Berries Garden. The study consisted of spermidine and control groups applied to Albion strawberry plants at a dose of 0.5 mM, 1.0 mM, and 1.5 mM. 36 Albion neutral day strawberry seedlings were divided into 4 separate groups and each group consisted of 9 plants. As a result of the 90-day trial, plants were randomly selected from each group and the development parameters of the plants were examined and analyzed. Each group consisted of 3 replicates and each replicate consisted of 12 plants. 1.5 mM and 1 mM spermidine applications had positive effects on leaf development parameters of the Albion strawberry variety. In addition, these practices positively affected the fruit physical properties of strawberries. It has been observed that different doses of spermidine applications have positive effects on the morphological characteristics of the plant.