Performans odaklı web uygulamaları geliştirmek
Developing performance – oriented web applications
- Tez No: 901808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde web uygulamaları, bireylerin ve işletmelerin hayatında vazgeçilmez bir yer tutmaktadır. İnternetin ilk günlerinde, web siteleri basit metin ve görsellerden oluşan sayfalardan ibaretti. Ancak teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte, web siteleri de önemli değişimler geçirmiş ve çok daha karmaşık, etkileşimli ve kullanıcı dostu hale gelmiştir. Bugün, alışverişten eğlenceye, eğitimden sağlık hizmetlerine kadar birçok alanda web siteleri aktif olarak kullanılmaktadır. Bu dönüşüm, işletmelerin dijital pazarda varlıklarını sürdürebilmeleri ve kullanıcılarına en iyi deneyimi sunabilmeleri için performans odaklı web sitesi geliştirmeyi zorunlu hale getirmiştir. Web sitelerinin performansı, kullanıcı deneyimi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Yavaş yüklenen veya hatalarla dolu web siteleri, kullanıcıların siteden hızla ayrılmasına ve başka alternatiflere yönelmesine neden olmaktadır. Bu durum, işletmeler için ciddi müşteri ve gelir kayıplarına yol açmaktadır. Dolayısıyla, performans sorunlarının çözülmesi, kullanıcı memnuniyetini artırmak ve rekabet avantajı elde etmek için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, web performans analizi ve metrikleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, 8 farklı JavaScript kütüphanesi kullanılarak geliştirilmiş aynı film izleme sitesinin performans metrikleri analiz edilmiştir. Bu analizler, Chrome, Edge ve Firefox tarayıcılarında hem mobil hem de masaüstü cihazlarda gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgular karşılaştırılmıştır. Web performansının değerlendirilmesinde, sayfa yükleme süresi, etkileşim hızı, kaynak kullanımı gibi metrikler dikkate alınmıştır. Araştırmanın amacı, web performansı yüksek olan JavaScript kütüphanelerini tespit etmek ve performans düşüklüğü gösteren kütüphanelerin nasıl iyileştirilebileceğini ortaya koymaktır. Performans iyileştirmeleri, sadece kullanıcı deneyimini değil, aynı zamanda işletmelerin dijital pazardaki başarısını da doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda, çalışmada performansı yüksek web sitelerinin kazanımları detaylandırılmış ve performans odaklı geliştirme süreçlerinin optimizasyon ve kullanıcı açısından avantajları vurgulanmıştır. Özellikle, hızlı yüklenen web siteleri, kullanıcı memnuniyetini artırmakta ve siteye olan güveni pekiştirmektedir. Bu durum, tekrar ziyaret oranlarını yükseltmekte ve müşteri sadakatini güçlendirmektedir. Ayrıca, performans odaklı web siteleri, arama motoru sıralamalarında da daha yüksek pozisyonlarda yer almakta, bu da organik trafik ve potansiyel müşteri sayısını artırmaktadır. Performans iyileştirmeleri aynı zamanda, sunucu maliyetlerini düşürmekte ve enerji verimliliğini artırmaktadır, bu da işletmelere ekonomik katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, web performansını artırmak isteyen geliştiriciler ve işletmeler için değerli bilgiler sunmakta olup, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve dijital pazarda rekabet gücünü artırmak adına önemli çıkarımlar içermektedir. Araştırmanın sonuçları, performans odaklı web sitesi geliştirme süreçlerinin nasıl optimize edilebileceği konusunda yol gösterici niteliktedir. Ayrıca, bu çalışma, gelecekte yapılacak araştırmalar ve geliştirme çalışmalarına da katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, web applications hold an indispensable place in the lives of individuals and businesses. In the early days of the internet, websites consisted of simple text and images. However, with the rapid development of technology, websites have undergone significant changes, becoming much more complex, interactive, and user-friendly. Today, websites are actively used in many areas, from shopping to entertainment, from education to healthcare. This transformation has made it essential for businesses to develop performance-oriented websites to maintain their presence in the digital market and offer the best experience to their users. The performance of websites directly impacts the user experience. Slow-loading or error-ridden websites cause users to quickly leave the site and turn to other alternatives. This situation leads to significant customer and revenue losses for businesses. Therefore, solving performance issues is critical to increasing user satisfaction and gaining a competitive advantage. In this study, web performance analysis and metrics are examined in detail. The performance metrics of the same movie-watching site, developed using 9 different JavaScript libraries, were analyzed. These analyses were conducted on both mobile and desktop devices in Chrome, Edge, and Firefox browsers, and the findings were compared. In evaluating web performance, metrics such as page load time, interaction speed, and resource usage were considered. The aim of the research is to identify high-performance JavaScript libraries and to reveal how libraries showing low performance can be improved. Performance improvements not only affect the user experience but also directly impact the success of businesses in the digital market. In this context, the benefits of high-performance websites are detailed, and the advantages of performance-oriented development processes in terms of optimization and user perspective are emphasized. Specifically, fast-loading websites increase user satisfaction and reinforce trust in the site. This situation raises revisit rates and strengthens customer loyalty. Moreover, performance-oriented websites rank higher in search engine rankings, increasing organic traffic and potential customer numbers. Performance improvements also reduce server costs and increase energy efficiency, providing economic benefits to businesses. The findings of this study offer valuable information for developers and businesses aiming to improve web performance, providing important insights into enhancing user experience and increasing competitiveness in the digital market. The results of the research serve as a guide on how performance-oriented website development processes can be optimized. Additionally, this study aims to contribute to future research and development efforts.