Nikotinamidli Cu(II), Zn(II), Co(II) ve Ni(II) 2,4-dihidroksibenzoat Komplekslerinin nitroaromatik patlayıcı dedeksiyonu için potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of the nitroaromatic explosive dedection potentials of Cu(II), Zn(II), Co(II) and Ni(II) 2,4-dihydroxybenzoate Complexes with nicotinamide
- Tez No: 863422
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
NİKOTİNAMİDLİ CU(II), ZN(II), CO(II) VE Nİ(II) 2,4-DİHİDROKSİBENZOAT KOMPLEKSLERİNİN NİTROAROMATİK PATLAYICI DEDEKSİYONU İÇİN POTANSİYELLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Fatih YASUL İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ OCAK 2024 ÖZET Günümüzde artan terör faaliyetlerinden dolayı patlayıcı tespitinin önemi günbegün artmaktadır. Bu nedenle mevcut metodolojilerin gelişen teknolojilere uyarlanması ve yeni metodolojilerin keşfedilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Nikotinamidli Cu(II), Zn(II), Co(II) ve Ni(II) ) 2,4-dihidroksibenzoat Komplekslerinin nitroaromatik patlayıcıları dedekte etme potansiyelleri, yaptıkları optik soğurma ve ışımaya (floresansa) dayalı olarak incelendi. Bu sistem, nitroaromatik patlayıcıların yaklaşık 350 – 500 nm aralığındaki ışığı sönümlemelerinin altında yatan özelliklerine dayanmaktadır. Dünya çapında, yaşadığımız dönemde terör faaliyetlerinin çok artması ve bu faaliyetlerin TNT, 2NO2, 3NO2 ve NH4NO3 gibi nitroaromatik patlayıcılar kullanılarak yapılması vesilesiyle hem insanları hem de güvenlik güçlerini böyle saldırılardan korumak adına son derece önemli bir çalışmadır. Çalışma kapsamında, yaklaşık 350 - 500 nm dalgaboylu ışınları soğuran ve yaklaşık 350 – 500 nm veya daha uzun dalga boylarında ışıma yapan yeni nikotinamidli Cu(II), Zn(II) Co(II) ve Ni(II) 2,4-dihidroksibenzoat komplekslerinin floresans özelliğinden yararlanılmaktadır. Nikotinamidli Cu(II), Zn(II), Co(II) ve Ni(II) 2,4-dihidroksibenzoat komplekslerinin 350 – 500 nm dalgaboyu aralığında yaptıkları floresansın TNT, 2NO2, 3NO2 ve NH4NO3 gibi nitroaromatik patlayıcılar tarafından sönümlenme potansiyelleri belirlendi. Soğurma spektrumları Uv-Vis spektrfotometresi yardımıyla kaydedildi. 300 nm dalgaboyundaki ışıkla uyarılmaları neticesinde yaptıkları ışımalar floresans spektrofotometresi vasıtasıyla kaydedildi. Böylece nikotinamidli Cu(II), Zn(II), Co(II) ve Ni(II) 2,4-dihidroksibenzoat komplekslerinin nitroaromatik patlatıcıları dedekte etme potansiyelleri belirlendi. Anahtar Kelimeler : Nitroaromatik patlayıcı dedeksiyonu, Optik soğurma, Floresans, Benzoat Sayfa Adedi : 74 Danışman : Prof. Dr. Mustafa YÜKSEK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE NITROAROMATIC EXPLOSIVE DEDECTION POTENTIALS OF CU(II), ZN(II), CO(II) AND NI(II) 2,4-DIHYDROXYBENZOATE COMPLEXES WITH NICOTINAMIDE (Master's Thesis) Mehmet Fatih YASUL ISKENDERUN TECHNICAL UNIVERSITY INSTITUE OF GRADUATE STUDIES January 2024 ABSTRACT Today, the importance of explosives detection is increasing day by day due to the increasing terrorist activities. Therefore, there is a need to adapt existing methodologies to emerging technologies and to explore new methodologies In this study, the potential of nicotinamide Cu(II), Zn(II), Co(II) and Ni(II) 2,4- dihydroxybenzoate complexes to detect nitroaromatic explosives was investigated based on their optical absorption and fluorescence. This system is based on the underlying properties of nitroaromatic explosives to absorb light in the range of approximately 350 - 500 nm. This is an extremely important study to protect both people and security forces from such attacks due to the increase in terrorist activities worldwide and the use of nitroaromatic explosives such as TNT, 2NO2, 3NO2 and NH4NO3. In this study, the fluorescence properties of new nicotinamidated Cu(II), Zn(II), Co(II) and Ni(II) 2,4-dihydroxybenzoate complexes, which absorb rays with wavelengths of about 350 - 500 nm and radiate at wavelengths of about 350 - 500 nm or longer, are utilised. The quenching potential of the fluorescence of nicotinamide Cu(II), Zn(II), Co(II) and Ni(II) 2,4- dihydroxybenzoate complexes in the wavelength range 350 - 500 nm by nitroaromatic explosives such as TNT, 2NO2, 3NO2 and NH4NO3.was determined. Absorption spectra were recorded with the help of UV-Vis spectrophotometer. Upon excitation with 300 nm wavelength light, their radiations were recorded by fluorescence spectrophotometer. Thus, the potential of nicotinamide Cu(II), Zn(II), Co(II) and Ni(II) 2,4-dihydroxybenzoate complexes to detect nitroaromatic explosives was determined. Key